Uszy są tą częścią ciała, na którą z reguły nie zwracamy większej uwagi. Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy małżowiny uszne są zdeformowane, niesymetryczne lub też nieproporcjonalnie duże i odstające od głowy. Osoba, borykająca się z tego rodzaju defektami, bardzo często musi mierzyć się nie tylko z uszczypliwymi komentarzami, ale również i z własnymi kompleksami, związanymi z wyglądem zewnętrznym. Naprzeciw wychodzi jednak medycyna estetyczna, z której możliwości warto skorzystać, by pozbyć się tego rodzaju defektów.
Jakie defekty obejmuje chirurgiczna korekta uszu?
Chirurgiczna korekta uszu to doskonały sposób na poprawę wyglądu zewnętrznego i samopoczucia osoby, borykającej się z różnego rodzaju problemami w obszarze małżowiny usznej. Czasem wystarczy już tylko niewielki zabieg, by pozbyć się kompleksów, utrudniających często normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jak zaobserwować można na stronie plastyka-uszu.pl, należącej do Kliniki Chirurgii Plastycznej Uszu Derm-Estetyka, znajdującej się na ul. Szafarnia 11, 80-755 Gdańsk (Tel. 500 430 484), zabiegi wykonywane w ramach plastyki uszu związane są m.in. z plastyką rozerwanego ucha i rekonstrukcją płatków po kolczykach. Najczęściej dotyczą one jednak nadmiernego wystawania małżowin, określanego mianem odstających uszu.
Skąd się biorą wady uszu?
Jak wiadomo, odstające małżowiny nie są jedynym problemem, z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetów medycyny estetycznej. Operacje usuwają również takie defekty, jak mikrotia czy antiotia. Terminami tymi w medycynie określa się wady genetyczne, prowadzące do deformacji struktur ucha wewnętrznego lub też całkowitego braku uszu. Operacje dotyczą również innych niedoskonałości, jak np. guzik Darwina, ucho satyra czy ucho zapaśnika. Każdy zabieg natomiast poprzedza konsultacja lekarska, w trakcie której omawiane są oczekiwania oraz wykluczane ewentualne przeciwwskazania.
Jak przebiega chirurgiczna korekta uszu?
Zabieg chirurgicznej korekty uszu nie jest określany mianem inwazyjnego. Jak przeczytać można w artykule „Jak wygląda zabieg korekty odstających uszu?” Sprowadza się on do wykonania niewielkiego nacięcia i modelowania chrząstki. W zależności od potrzeb chirurg może zmienić jej położenie, kąt wyjścia z głowy czy wielkość, a także dokonać całkowitej lub częściowej rekonstrukcji. Co ważne, pacjent może opuścić placówkę tuż po zabiegu, a okres rekonwalescencji jest w tym przypadku stosunkowo krótki i mało uciążliwy.
Czy korekta uszu u dzieci jest możliwa?
Bardzo często zdarza się, że wady związane z wyglądem uszu mają podłoże genetyczne. Jak pokazują badania, tego rodzaju defekty mogą wynikać również z nieprawidłowego ułożenia w łonie matki. Niemniej jednak zabiegi chirurgiczne w tym obszarze ciała przeprowadza się dopiero po ukończeniu przez dziecko 6 roku życia. Jak można się bowiem dowiedzieć z artykułu „Jak skorygować odstające uszy u dziecka?”, we wcześniejszym etapie małżowina rozwija się w szybkim tempie, a kształt uszu zmienia się z upływem czasu.
U mnie w rodzinie wszyscy mają odstające uszy — genetyka… Tak jak w domu to było normalne, tak w szkole wszyscy nabijali się ze mnie i rodzeństwa. Zrobiłem sobie korektę i efekt jest niesamowity. Moje rodzeństwo też planuje sobie zrobić, jak widzi, jak to u mnie wyglądało. Nie warto czekać, lepiej robić jak najszybciej i ułatwić sobie trochę życie…