Czym jest arteterapia?

Arteterapia to jeden z popularniejszych rodzajów terapii stosowany zarówno u dzieci jak i u osób starszych. Jej specyfika i brak typowego kontaktu twarzą w twarz z terapeutą sprawiają, że przynosi ona efekty nawet u najbardziej niechętnych do zmiany pacjentów. Czym dokładnie jest arteterapia?

Arteterapia to nic innego jak terapia przez sztukę. Opiera się na procesie tworzenia i towarzyszącym jemu emocjom, dzięki którym pacjent może uświadomić sobie tkwiące w nim problemy, negatywne odczucia i lęki. Ważny jest tutaj jednak sam proces powstawania wytworu a nie sam efekt finalny, dlatego arteterapia sprawdzi się u każdego, nawet u osób które nie posiadają żadnych zdolności artystycznych. Więcej informacji na temat tego rodzaju terapii oraz jej celów dostępne jest w artykule Czym jest arteterapia?, w którym autorka opisuje między innymi, jak zostać ateterapeutą.

Warsztaty arteterapeutyczne

Terapia przez sztukę jest niezwykle uniwersalna, dlatego w zajęciach uczestniczą zarówno dzieci jak i osoby w wieku podeszłym. Polecana jest również osobom z zaburzeniami lękowymi, depresją, nerwicą, uzależnieniami oraz pacjentom z problemami z komunikacją werbalną.  Arteterapia sprawdza się również doskonale w przypadku pacjentów z niepełnosprawnością intelektualną oraz u osób z chorobami somatycznymi, takimi jak nowotwory.

W terapii przez sztukę wykorzystuje się różnorodne oddziaływania twórcze, które mają na celu zarówno pomóc w zrozumieniu i nazwaniu drzemiących w pacjencie uczuć i emocji jak i spojrzeć na nie i na swoje zachowanie z pewnej perspektywy. Arteterapia ma również na celu naukę komunikowania swoich potrzeb i odczuć, szczególnie w przypadku odczuwania jakiegokolwiek lęku czy niepokoju. Dodatkowo te rodzaj terapii pozwala pacjentowi poszerzyć samoświadomość i stać się bardziej pewnym siebie, zarówno w kontaktach z innymi jak i w swoim własny  odczuciu. Kursy i szkolenia z leczenia sztuką oraz sesje arteterapii możliwe są w SensArte Centrum Arteterapii w Warszawie, przy ul. Solidarności 84 lok.9, kontakt z placówką możliwy jest za pośrednictwem strony: sensarte.pl lub pod numerem telefonu: +48730140717.

Wśród technik twórczych, które sprawdzają się w terapii przez sztukę możemy wymienić chociażby:

  • plastykę, malarstwo, sztuki przestrzenne oraz rzeźbiarstwo – arteterapia,
  • muzykę i dźwięk – muzykoterapia,
  • taniec – choreoterapia,
  • teatr, słowo, ruch – drama i psychodrama,
  • dzieła literackie – biblioterapia.

Co ważne arteterapia nie jest jedynie czymś co oddziałuje na psychikę pacjenta. Jest to rodzaj terapii, który z powodzeniem można wykorzystywać zarówno w przypadku problemów natury psychicznej jak i fizycznej.  Dzieje się tak, ponieważ działania obejmujące arteterapię mają za zadanie wpływać na wiele aspektów i sfer naszego życia. Jest to idealny sposób na to by uświadomić sobie jak wiele jeszcze przed nami, co jest szczególnie ważne u osób zmagających się z depresją lub traumą.

Co istotne, terapia przez sztukę często prowadzona jest w grupach, co umożliwia stały kontakt  z innymi osobami. Pomaga to nie tylko w nauce przezwyciężenia strachu ale i rozwija umiejętności interpersonalne oraz pozwala zauważyć, że nie jesteśmy jedynymi osobami przeżywającymi pewne trudności życiowe. Jest to dodatkowa motywacja do działania.

Dodaj komentarz