Szafa w sypialni – 5 sposobów na idealny projekt 1

Szafa jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu i dla większości również jednym z ważniejszych elementów każdej sypialni, zaraz obok łóżka. To praktyczny i użyteczny mebel, najważniejsze miejsce do przechowywania, ale też ozdoba pomieszczenia. W jaki sposób zaprojektować ją tak, by byłą piękna i pojemna?

Szafy wnękowe od Komandor Kraków

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lub projektowaniu szafy do sypialni?

Decydując się na projekt szafy w sypialni, a nie zakup gotowego mebla, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Nawet w pomieszczeniu ze skosami, wnękami lub takim o nieregularnych kształtach jesteśmy w stanie zmieścić idealnie dopasowaną do naszych potrzeb szafę. Na co zwrócić uwagę?

Projekty ciekawych garderób, zaprojektowanych na wymiar, znajdziecie na stronie www.komandor-krakow.pl, która na pewno dostarczy wiele inspiracji na umiejscowienie szafy i zagospodorowanie jej przestrzenią w sypialni.

Rozmiar i kształt pomieszczenia

Wybierając szafę na wymiar, przede wszystkim zdecydujmy, w którym miejscu w sypialni ma się ona znaleźć. Czy ma to być szafa narożna, czy taka, która zmieści się pod skosem lub we wnęce, czy pełnowymiarowa szafa na całą ścianą, która nieco pomniejszy rozmiary sypialni, ale pomieści więcej rzeczy? Przemyślmy dobrze, czy szafa będzie odpowiednio funkcjonalna obok innych mebli i czy wszystko, co chcemy mieć w pokoju, na pewno się w nim zmieści. Najprościej jest rozrysować sobie plan pomieszczenia, wraz z meblami, które mają się w nim znaleźć.

Usytuowanie szafy

Przy planowaniu szafy, warto przemyśleć kwestię światła – czy to sztuczne zapewni nam odpowiednie oświetlenie wnętrza szafy, czy może powinna ona być zwrócona w stronę okna, jeśli istnieje taka możliwość. Jeśli pomieszczenie jest ciemne, a dodatkowe oświetlenie nie pomaga, może warto pomyśleć o przeszklonych drzwiach?

Szafa w sypialni od Komandor Kraków

Wymiary mebla

Przy większych pomieszczeniach, zmieszczenie dużej szafy nie stanowi problemu, ale w tych mniejszych, gdzie liczy się każdy centymetr, warto przemyśleć jaka szerokość i głębokość mebla będzie najbardziej praktyczna. Ma być pojemna, ale też wygodna w użytkowaniu. Ważna jest też ilość i rodzaj drzwi – czy mają być przesuwne, czy otwierane klasycznie, a jeśli otwierane to w którą stronę.

Wnętrze szafy

Zastanówmy się, co i w jakiej ilości będziemy przechowywać w szafie. Jakie powinno być najwygodniejsze rozmieszczenie i ilość półek i szuflad oraz ile i czy w ogóle potrzebujemy drążek i miejsce do wieszania. Zdecydujmy też na jakiej wysokości powinny się znaleźć poszczególne elementy.

Obecność lustra

Lustro to istotny element szafy, nie tylko ułatwiający korzystanie z garderoby, ale też wpływający na całe pomieszczenie. Warto o nim pomyśleć, jeśli posiadamy niewielką sypialnię – optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń oraz pozwoli nam ukryć szafę.

W małych sypialniach świetnie sprawdzi się szafa z lustrem, przesuwnymi drzwiami i funkcjonalnym wnętrzem, w tych większych możemy pozwolić sobie na dowolny mebel i skupić się na jego wyglądzie. Pamiętajmy, aby szafa wpisywała się swoim wyglądem w wystrój sypialni.

1 thoughts on “Szafa w sypialni – 5 sposobów na idealny projekt

  1. Małgorzata gru 12,2023 15:34

    Szafa to faktycznie niezbędny element każdego domu. Warto wiedzieć, co zrobić, żeby prezentowała się jak najlepiej! Bardzo trafne wskazówki, na pewno z nich skorzystam.

Dodaj komentarz