Systemy ogrzewania wielkopowierzchniowego powinny być dostosowane do specyficznych sposobów użytkowania obiektów, w których zostaną zainstalowane. W przypadku budynków użyteczności publicznej konieczne będzie na przykład uwzględnienie faktu nierównomiernego wykorzystania ich powierzchni w różnych godzinach dnia. Obiekty magazynowe i hale produkcyjne mogą mieć natomiast zróżnicowane przeznaczenie — w praktyce to właśnie ono determinuje wykorzystanie konkretnych systemów grzewczych.
Jak wybrać odpowiedni rodzaj ogrzewania do budynku wielkopowierzchniowego?
Wybierając systemy grzewcze, które zastosowane będą w danym budynku wielkopowierzchniowym, kierować należy się przede wszystkim względami natury ekonomicznej. Nowoczesne urządzenia, prezentowane na przykład na stronie https://www.klimatyzacjetrojmiasto.pl/oferta/klimatyzacja-przemyslowa, pozwalają zoptymalizować wykorzystanie energii, a tym samym zmniejszyć opłaty, jakie dany zakład będzie zmuszony uiścić z tytułu jej zużycia. Wybierając typ ogrzewania warto ponadto dostosować go do specyfiki obiektu: pory aktywności przebywających w nim osób, warunków przechowywania towarów (dotyczy to przede wszystkim fabryk i magazynów) czy ilości personelu i klientów, korzystających z budynku w określonym czasie.
Dlaczego oszczędzanie energii jest ważne w przypadku budynków o dużej kubaturze?
Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na energię jest w budynkach o dużej kubaturze (halach przemysłowych, kościołach) znacznie wyższe niż w pomieszczeniach mieszkalnych. W związku z tym większa jest też — w przypadku zastosowania nowoczesnych systemów grzewczych — skala oszczędności. Użycie rozwiązań, takich jak te, prezentowane na https://www.klimatyzacjetrojmiasto.pl/oferta/ogrzewanie-wielkopowierzchniowe, umożliwia przy okazji zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, związanych z ogrzewaniem. Instalacja grzewcza najnowszej generacji może więc stanowić skuteczny oręż w walce ze zmianami klimatycznymi.
Czym charakteryzują się nowoczesne systemy ogrzewania budynków o dużej powierzchni?
Podstawową zaletą najnowszych systemów, używanych do ogrzewania hal fabrycznych i budynków użyteczności publicznej, jest elastyczność. Pozwala ona na idealne dopasowanie godzin pracy ogrzewania do okresów, w których używane są dane obiekty, a w niektórych wypadkach — również poszczególne ich części. W każdej ze stref można przy tym ustalić konkretną temperaturę oraz harmonogram, zgodnie z którym będzie się ona zmieniać. Zarządzanie takim systemem jest przy tym bardzo proste: można nim posłużyć się z poziomu przeglądarki internetowej w komputerze, a w wypadku niektórych rozwiązań — również aplikacji w telefonie komórkowym. Ciepło może być przy tym dostarczane w różny sposób. Za optymalne uznaje się rozwiązanie, łączące system grzewczy z klimatyzacją i wentylacją. Pomaga to zminimalizować ilość urządzeń montowanych w danym budynku oraz zmniejsza zapotrzebowanie na prace serwisowe.
Świetny artykuł! Nigdy nie wiedziałem, że jest tyle do rozważenia przy wyborze ogrzewania wielkopowierzchniowego. Przeczytałem wiele informacji o oszczędzaniu energii i dopasowaniu odpowiedniego systemu. Na pewno mi się to przyda w przyszłości. Dzięki!
Nie spodziewałam się, że dobór odpowiedniego rodzaju ogrzewania w większych budynkach to takie trudne wyzwanie… Jeśli ktoś nie miał do czynienia z takimi urządzeniami, to może nawet nie być świadomy, że ich wybór może być problematyczny. Teraz będę na to patrzeć z innej perspektywy.