Pompa ciepła – czy warto w nią zainwestować? 1

Wysokie ceny energii oraz niedobory na rynku węgla są poważnym problemem dla wielu gospodarstw domowych. Najbliższa zima może okazać się dla wielu z nich wyjątkowo ciężka. Ciekawym rozwiązaniem może być w tej sytuacji uzyskanie niezależności od dostawców paliw kopalnych, na przykład poprzez montaż pompy ciepła. Jak działa urządzenie tego typu? I czy warto w nie zainwestować? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Pompy ciepła Kielce

Czy pompy ciepła są w stanie zastąpić tradycyjne systemy ogrzewania?

Na rynku można spotkać kilka podstawowych rodzajów pomp ciepła. Najpopularniejsze instalacje gruntowe i powietrzne z powodzeniem można wykorzystać do ogrzewania lokali mieszkalnych, zastępując nimi kotły gazowe lub węglowe. Oczywiście urządzenia tego typu potrzebują do swego funkcjonowania energii elektrycznej. Zajmujące się tą tematyką specjalistyczna strona Pompy ciepła Kielce – APP Energy, jako modelowe rozwiązanie poleca więc równoczesną inwestycję we własną instalację fotowoltaiczną. Pozwala to na pełne uniezależnienie się gospodarstwa domowego od zewnętrznych źródeł energii.

Jak działają pompy ciepła?

Przed podjęciem decyzji o wymianie dotychczasowego systemu ogrzewania na pompę ciepła warto zaznajomić się z podstawowymi zasadami działania tego urządzenia. Nie są one przesadnie skomplikowane. Przykładem może być pompa gruntowa. Część instalacji tego typu umieszczona jest pod powierzchnią ziemi i służy jako wymiennik ciepła. Przepływająca przez nią ciecz o niskiej temperaturze ogrzewa się, pobierając ciepło z gruntu, a następnie trafią do drugiej części systemu, znajdującej się wewnątrz budynku. Pozyskana w ten sposób energia może zostać użyta do ogrzania pomieszczeń.

Pompa ciepła Kielce

Do czego można wykorzystać pompy ciepła?

Pompy ciepła są oczywiście najczęściej wykorzystywane do ogrzewania budynków, nie jest to jednak jedyne ich przeznaczenie. Istnieją również instalacje tego typu, umożliwiające podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie znaczących oszczędności energii i cieszy w związku z tym coraz większym zainteresowaniem. Wpływają na to nie tylko względy ekonomiczne, związanych z wysokimi cenami prądu i gazu, lecz również rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Ceny pomp ciepła mogą być niezwykle zróżnicowane. Najczęściej instalacja całego system tego typu, wraz z wszelkimi pracami montażowymi, oznacza wydatek od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak wspomnieć, że koszty te zwracają się stosunkowo szybko. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy oprócz zakupu samej pompy ciepła decydujemy się również na montaż instalacji fotowoltaicznej, zapewniając jej tym samym praktycznie darmowe źródło energii elektrycznej.

1 thoughts on “Pompa ciepła – czy warto w nią zainwestować?

  1. Renata gru 30,2022 14:22

    Skuszeni ofertą firmy z Kielc, gdzie mieszkamy z mezem – https://www.appenergy-kielce.pl/pompy-ciepla, zamontowalismy kilka miesiecy temu pompy ciepla, ale gdybyśmy nie mogli otrzymać dotacji z programu „Czyste Powietrze” pewnie nie wybralibyśmy tak drogiego źródła ciepła. Jednak z perspektywy czasu jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyboru i zdecydowanie polecamy go każdemu, kto nie tylko dba o środowisko, ale także chce zaoszczędzić pieniądze w domu. Przy tak licznej rodzinie jak nasza pompa swietnie sie spisuje

Dodaj komentarz