Różnego rodzaju wyroby medyczne, pomagające w codziennym funkcjonowaniu i poprawiające komfort życia osobom niepełnosprawnym. Taki sprzęt może zostać dofinansowany z PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Warto więc zwrócić uwagę, kiedy można ubiegać się o dofinansowanie, ponieważ może to sprawić znaczącą różnicę w domowym budżecie. Trzeba również pamiętać, jakie konkretnie sprzęty podlegają refundacji i jakie warunki muszą być spełnione, by można było ją uzyskać.
Kto może uzyskać dofinansowanie z PFRON?
Wiele osób nie wie, czy przysługuje im dofinansowanie bądź jak się o nie ubiegać, zwłaszcza gdy dopiero zaczynają korzystać z wyrobów medycznych, często niezbędnych do normalnego funkcjonowania. Trzeba bowiem zaznaczyć, że nawet jeżeli refundacja nie pokryje całkowitych kosztów poniesionych na zakup koniecznego sprzętu, może znacząco zmniejszyć ponoszone dotychczas wydatki. Należy również pamiętać, że zlecenia na dofinansowanie medycznego sprzętu zazwyczaj wypisywane są raz w roku. Trochę inaczej ma się kwestia w przypadku przedmiotów codziennego użytku (do tej kategorii zaliczają się produkty takie jak pieluchomajtki), kiedy to dana ilość sztuk przysługuje na konkretny miesiąc. Zlecenia wypisywane są zazwyczaj przez lekarza, warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyna osoba posiadająca takie uprawnienia. Odpowiednie dokumenty w celu uzyskania refundacji mogą zostać wypełnione również przez rehabilitantów, pielęgniarzy czy fizjoterapeutów. Jest to wiedza przydatna zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy zdarza się, że ze względu na pandemię kontakt z lekarzem może nie być natychmiastowy. Zlecenie potwierdzone może zostać również przez pracownika każdego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wnioski NFZ realizuje m.in. Internetowy sklep medyczny Patronus, oferujący sprzedaż oraz wynajem profesjonalnego sprzętu medycznego. Sklep oferuje szeroki asortyment sprzętu rehabilitacyjnego oraz ortopedycznego, który pomoże przyspieszyć choremu powrót do pełnej sprawności.
Jaki sprzęt medyczny i sprzęt rehabilitacyjny może podlegać refundacji?
Duża część pacjentów zastanawia się również, jakie konkretnie wyroby medyczne podlegać mogą dofinansowaniu. Są to wszelkiego rodzaju sprzęty ułatwiające ludziom cierpiącym z powodu przewlekłych chorób bądź niepełnosprawności codzienne funkcjonowanie. Zaliczyć do nich można na przykład wózki inwalidzkie czy kule umożliwiające poruszanie się. Do tej kategorii zaliczać się będą również ortezy czy specjalne obuwie ortopedyczne lub aparaty słuchowe. Refundacji podlegać mogą również wyroby służące osobom, które z powodu cukrzycy zmuszone są korzystać z pomp insulinowych, żyją ze stomią bądź są zacewnikowane. Dofinansowanie przysługuje również osobom, które nie są w stanie samodzielnie załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych. Sprzęty medyczne w wielu przypadkach okazują się niezbędne w życiu codziennym. Dlatego warto pamiętać o swoich prawach i ubiegać się o refundację z PFRON, ponieważ dofinansowanie może korzystnie wpłynąć na stan domowego budżetu. Zgodnie z Wikipedią: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84stwowy_Fundusz_Rehabilitacji_Os%C3%B3b_Niepe%C5%82nosprawnych pieniądze pochodzące z PFRON przeznaczane są, nie tylko na pomoc przy zakupie odpowiedniego sprzętu medycznego, ale również na wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Gdzie można kupić refundowany sprzęt medyczny?
By skorzystać z przysługującego dofinansowania, trzeba również pamiętać o tym, w jakim miejscu zakupiony może być medyczny sprzęt. Zazwyczaj są to sklepy ortopedyczne i rehabilitacyjne, które podpisały odpowiedni rodzaj umowy z NFZ. Udając się do stosownej placówki, warto pamiętać, że w przypadku ubiegania się o zwrot kosztów nie obowiązuje rejonizacja, co znaczy, że produkty mogą być kupione w dowolnym miejscu w kraju, a nie w danym mieście bądź gminie. Można również wybrać wyroby droższe, co nie przekreśla prawa do refundacji. W takim przypadku jedynie dopłaca się różnicę w cenie.
Ciekawy artykuł. Nie wiedziałem, że tak to wszystko działa. Dobrze wiedzieć takie rzeczy na przyszłość w razie jakichś kontuzji lub wypadków. Przezorny zawsze ubezpieczony.