Na jakimś etapie życia każdy z nas czuje się zagubiony – paradoksalnie nie zawsze zależy to od obiektywnych okoliczności, w jakich się znajdujemy.
Czemu chodzimy na terapię?
Pierwsze co przychodzi do głowy, to oczywiście wydarzenia trudne, skomplikowane, czasem wręcz traumatyczne – śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy, przemoc. Czasem jest jednak inaczej: wszystko wydaje się być w jak najlepszym porządku – robimy karierę, zakładamy rodzinę, spełniamy swoje marzenia – a jednak coś nie pozwala cieszyć się tym tak, jakbyśmy chcieli. Niekiedy wystarczy rozmowa z kimś zaufanym czy też odpoczynek, na przykład w formie krótkiego wyjazdu poza miasto, i już patrzymy na wszystko inaczej. Gdy jednak sięgnięcie po te środki nie pomaga a my coraz częściej czujemy, że coś jest nie tak, warto zwrócić się do specjalisty.
Pozwól sobie pomóc
Na szczęście współcześnie terapia u psychologa czy psychoterapeuty nie jest już takim tematem tabu czy wręcz stygmatem, jak było to jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Mając obawy co do procesu przebiegu terapii, Psychoterapeuta Beata Gołębiowska jest osobą, do której można zgłosić się chcąc pozyskać szczegółowe informacje w zakresie psychologii. Najważniejsze to nie wstydzić się poprosić o pomoc – bowiem ten pierwszy krok jest zazwyczaj najtrudniejszy. Wiele osób odsuwa od siebie tą decyzję, obawiając się terapii lub po prostu nie wiedząc, jak wygląda terapia. Czy będę umiał się otworzyć przed obcą osobą? Czy terapeuta nie wyśmieje moich problemów? Co jeśli nie wytrzymam i zacznę płakać? Czy jeśli nie złapię dobrego kontaktu z terapeutą będę mógł po prostu go zmienić ? Terapia indywidualna czy grupowa? Pytań i wątpliwości jest wiele. Nie warto jednak by powstrzymały nas one od sięgnięcia po pomoc, gdy czujemy, że tej pomocy potrzebujemy.
Postaw na pomoc specjalisty
Odpowiednio prowadzona terapia u psychologa pomoże nam zdać sobie sprawę z nawyków myślowych czy trudności, których być może nie jesteśmy w pełni świadomi – a które mimo wszystko wpływają na nasze życie. Decydując się na rozpoczęcie terapii w Bydgoszczy, ta lokalizacja https://g.page/psycholog-beta-golebiowska pomoże każdemu trafić do specjalisty w tej dziedzinie. Warto pamiętać, że w przypadku niektórych problemów czy zaburzeń lepiej sprawdza się terapia grupowa, aczkolwiek w większości przypadków tym, od czego się zaczyna jest terapia indywidualna
Jak wygląda terapia?
Na pierwszych spotkaniach osoba zgłaszająca się do psychologa opowiada o swoim problemie, lub jeśli nie umie samodzielnie go wskazać – odpowiada na pytania psychologa, które mają na celu pomoc w określeniu trudności. Jeśli boimy się, że natłok myśli nie pozwoli nam jasno się wyrazić, możemy jak najbardziej w domu zrobić notatki – wyposażeni w taką „ściągę” z pewnością poczujemy się pewniej. Po kilku wstępnych spotkaniach przychodzi czas na wstępną diagnozę i plan terapii. Jest to niezwykle ważne, żeby zrozumieć jaki jest cel terapii, jakimi środkami i w jakim czasie mamy go osiągnąć. Oczywiście należy pamiętać, że ulegać on może modyfikacji – w trakcie trwania terapii mogą pojawić się przecież dodatkowe zagadnienia, którym warto poświęcić czas. Najważniejsze, to jednak nie wstydzić się i zacząć!