Samotność na emeryturze — gdzie poznać ludzi w swoim wieku? 1

Czas emerytury to najlepszy moment na zdobywanie nowych doświadczeń i poznawanie siebie na nowo. To także idealny czas pogłębianie pasji, na które wcześniej brakowało czasu. Emerytura to moment, kiedy większość seniorów czuje się samotnie. Znajomości z pracy naturalnie się wygaszają, jednak wiele jest miejsc, w których seniorzy mają szanse spotkać interesujących rówieśników. Domy seniora, Uniwersytety Trzeciego Wieku, jak również inne lokalne inicjatywy: Koła Gospodyń Wiejskich czy Kluby Seniora to miejsca, w których warto szukać nowych znajomości.

Kluby i domy dla seniorów — metoda na poznanie osób w swoim wieku

Kluby i domy dla seniorów — co oferują emerytom?

Kluby dla seniorów to miejsca bardzo chętnie odwiedzane przez niepracujących emerytów i rencistów. Głównym celem tego typu instytucji lokalnych jest aktywizacja starszych osób. Kluby seniora umożliwiają starszym osobom, odwiedzanie ciekawych miejsc i instytucji kultury, ale także różnego rodzaju zajęcia i co najważniejsze: stwarzają warunki na spędzanie czasu w gronie swoich rówieśników.

W klubach i domach seniorów umożliwiają dzielenie się swoimi pasjami, jak również naukę zupełnie nowych umiejętności. Wśród popularnych aktywności są m.in. gotowanie, majsterkowanie, doskonalenie technik cukierniczych, ale także uprawianie nieinwazyjnych sportów.

Warto wiedzieć, że nie ma konieczności stałego pobytu w domach seniora. Istnieje dom seniora w okolicach Krakowa, który oprócz pobytów stałych oferuje także możliwość krótkoterminowego zakwaterowania.

Gdzie emeryci mogą spotkać osoby w swoim wieku?

Warto wiedzieć, że osoby starsze są czwartą grupą docelową, związaną z działalnością organizacji pozarządowych w naszym kraju. W związku z tym niezwykle prawdopodobne jest, iż w naszej okolicy działają stowarzyszenia zrzeszające seniorów. Długotrwałe relacje często rozwijają się wśród osób mieszkających na tym samym osiedlu. Stosunkowo niewielka odległość to doskonały pretekst do spontanicznych spotkań na partyjkę szachów, kawę bądź inne wspólne aktywności.

W środowisku sąsiedzkim seniorzy wspierają się i wykorzystują swoje wzajemne umiejętności i możliwości. Warto otworzyć się na innych seniorów w otoczeniu, oferując np. pyszne domowe ciasto lub w inny sposób wspomagać sąsiadów w codziennych czynnościach. Większość codziennych czynności to świetny pretekst do spotkań z innymi, samotnymi seniorami. To także doskonały sposób, aby lepiej poznać współmieszkańców. Poleca się, aby sprawdzić, czy w okolicy nie działają żadne lokalne społeczności, do których warto dołączyć i wspólnie działać w słusznych sprawach.

Sąsiedzi mogą okazać się osobami, z którymi będziemy mogli dzielić poglądy, a także rozmawiać o naszych odczuciach i potrzebach. We wspólnocie sąsiedzkiej można otwarcie dzielić się spostrzeżeniami, doświadczeniami, a także uczyć się i przeżywać nowe wyzwania. Jednak warto pamiętać, że istnieje szereg sytuacji, kiedy mimo pomocy sąsiedzkiej, warto rozważyć pobyt w domu seniora. Przeczytaj artykuł „Kiedy zdecydować się na dom opieki?” i podejmij decyzję, wybierając najlepszą opcję dla siebie lub bliskiej Ci osoby.

1 thoughts on “Samotność na emeryturze — gdzie poznać ludzi w swoim wieku?

  1. Halina z Tarnowa lis 10,2023 10:29

    Jestem już na emeryturze i czasami czuję, że człowiek aż chce wyjść z domu i pogadać z ludźmi w swoim wieku. Fajnie, że jest tu napisane o różnych miejscach, jak kluby seniora czy domy opieki, gdzie mogę poznać ludzi i dzielić z nimi pasje. Super! To daje mi więcej pomysłów, jak zdrowo spędzać czas i nie być samotną w tym wieku. Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz