Długa praca siedząca, zły tryb życia, stres, nieprawidłowa dieta, a także pewne uwarunkowania genetyczne mogą doprowadzić do powstawania wszelkiego rodzaju schorzeń i dolegliwości. Jedną z bardzo nieprzyjemnych, bolesnych oraz krępujących chorób są hemoroidy. Czym się one charakteryzują. Jak je zdiagnozować? Czym objawia się ich rozwój? Na czym polega leczenie hemoroidów?

Czym są hemoroidy?
Hemoroidy to twory, które najczęściej zlokalizowane są w odbycie. To tzw. poduszkowate żylaste naczynia, które posiada każdy człowiek. O nieprawidłowości świadczy ich powiększenie, napuchnięcie, a z czasem pękanie. Czego oznaką jest widoczna krew i ból w okolicy odbytu. Rolą tego rodzaju tworów, jest uszczelnianie ujścia odbytu, a także kontrola wydalanego stolca i elementów przemiany materii. Prowadzi to do mocno odczuwalnego dyskomfortu. Na wielu stronach internetowych na temat medycyny dowiesz się, kiedy z tym problemem należy udać się do specjalisty.
Przyczyny powstawania hemoroidów
- problemy z wypróżnianiem się – przewlekłe, bolesne i długotrwałe zaparcia – konieczność parcia i nadmiernego wysiłku podczas wypróżniania,
- biegunki,
- otyłość,
- ciąża,
- stres,
- długotrwałe siedzenie w jednej pozycji na twardym, niewygodnym krześle – praca siedząca, biurowa,
- wielokrotne porody naturalne,
- nadużywanie alkoholu,
- niektóre sporty wyczynowo siłowe,
- nieprawidłowe dźwiganie ciężkich rzeczy, wiele innych.
Diagnozowanie żylaków odbytu
Zdiagnozowanie hemoroidów nie jest rzeczą ciężką. Zazwyczaj u pacjentów wyczuwalne są dokuczliwe i bolesne symptomy. Specjalista jest stanie również rozpoznać tego rodzaju schorzenie, oglądając miejsce jego powstania oraz budowę samego hemoroidu. Leczenie hemoroidów bywa długotrwałe i uciążliwe, ponieważ twory te maja tendencje do odrastania i odnawiania się.

Metody leczenia
Początkowe fazy choroby traktowane są zazwyczaj miejscowo i objawowo. Do głównych działań zalicza się stosowanie wszelkiego rodzaju środków farmaceutycznych w postaci antybiotyków czy glikokortykosteroidów. Postępowanie to służy temu, by pacjent poczuł ulgę, a sam twór przestał krwawić, swędzieć czy piec. Innymi technikami łagodzenia tego rodzaju dolegliwości jest stosowanie kąpieli w letniej wodzenie, nasiadówek stworzonych z różnego rodzaju preparatów i ziół, a także korzystanie z chłodnych okładów miejscowych.
Zabieg chirurgiczny
Kolejnym, najbardziej skutecznym, jednakże konkretnym działaniem jest chirurgiczne pozbycie się hemoroidów. Zabieg usuwania żylaków odbytu uzależniony jest od wielu czynników, w tym poziomu choroby oraz rodzaju tworu. Podczas terapii leczniczej lekarz dobiera odpowiednią technikę zabiegu, wśród których należy wyróżnić:
- skleroterapię – wstrzykiwanie leków powodujących miejscy stan zapalny prowadzący do zamknięcia i zmniejszenia hemoroidu,
- metodę Barrona – nałożenie na zmianę gumowej opaski, co spowoduje martwicę tworu.
- koagulację – wymrażanie lub usuwanie hemoroidu za pomocą podczerwieni, energii cieplnej lub promieniowania.