Pompy ciepła: powietrzne i gruntowe – na którą warto się zdecydować? 1

Instalacja pompy ciepła to inwestycja, która pozwala ogrzać dom, dbając jednocześnie o komfort naszego portfela. Montaż odpowiedniej, wydajnej pompy wymaga jednak odpowiedniego przygotowania domowej infrastruktury. Jak przygotować dom pod kątem montażu pompy ciepła? Oto kilka najważniejszych porad i informacji.

Jak przygotować dom pod montaż pompy ciepła?

Zastanawiając się nad przygotowaniami do instalacji pompy ciepła w domu, należy przede wszystkim zastanowić się nad wyborem odpowiedniego rozwiązania. W ofercie producentów znajdują się pompy gruntowe oraz powietrzne. Sposób ich montażu jest zróżnicowany, a sam wybór często powinien być uzależniony od konkretnych czynników związanych z infrastrukturą, czy też powierzchnią budynku. O montażu poszczególnych rodzajów pomp ciepła oraz ich charakterystyce opowiadamy w kolejnych akapitach. Należy także pamiętać, że umiejscowienie pompy ciepła będzie w przyszłości kluczowe dla wszelkich napraw – serwis pomp ciepła szczegółowo opisany został na stronie: https://sevro.pl/pompy-ciepla/uslugi/, gdzie dowiemy się wszystkiego na temat świadczenia tej usługi.

Jak wygląda montaż gruntowej pompy ciepła?

W zależności od rodzaju pompy ciepła sposób montażu znacząco się różni. Przede wszystkim gruntową pompę ciepła instaluje się wewnątrz budynku, chociażby w pomieszczeniu gospodarczym. Ten rodzaj pompy wymaga jednak dodatkowo wykonania wymiennika poziomego bądź kolektora gruntowego, który realizuje się w formie odwiertów, których liczba uzależniona jest od powierzchni domu (zazwyczaj wystarczą mniej więcej 2 lub 3 odwierty).

Najprostszy rodzaj instalacji zakłada montaż pompy tuż przy zewnętrznej ścianie budynku. Wówczas konieczne jest już wyłącznie połączenie systemu rurowego z wewnętrzną instalacją. Kluczowym czynnikiem, który powinien decydować o lokalizacji pompy, powinien być emitowany hałas. Im dalej od przestrzeni, w których przebywają domownicy, tym mniej odczuwalny będzie hałas, a co za tym idzie, mieszkańcy będą cieszyć się większym komfortem. Pewnym ograniczeniem w przypadku gruntowych pomp ciepła jest ich wydajność, która sprawia, że urządzenia zasilane powietrzem wewnętrznym przeznaczone są wyłącznie do niewielkich pomieszczeń. Więcej szczegółowych informacji na temat pomp ciepła można odnaleźć na stronie sevro.pl, eksperci odpowiedzą na wszystkie nurtujące nas pytania i rozwieją wątpliwości.

Pompa ciepła - powietrzna czy gruntowa?

Jak zamontować powietrzną pompę ciepła?

W odróżnieniu od gruntowej pompy ciepła ten rodzaj urządzenia montuje się na zewnątrz budynku. Instalacje powietrzne pobierają powietrze zewnętrzne, z którego pobierają energię grzewczą i przekazują dalej, do systemu instalacyjnego zamontowanego w domu. Jej główną zaletą jest szybkość i łatwość montażu. Powietrzną pompę ciepła można bowiem zainstalować bez większych ingerencji w konstrukcję domu, co ma ogromne znaczenie w przypadku starszych budynków, gdy nie chcemy decydować się na kompleksowy remont. Taką pompę ustawia się przed domem, na podjeździe, czy przy tarasie. Wbrew pozorom takie rozwiązanie posiada jednak także wady!

Ze względu na fakt, iż powietrzne pompy ciepła montowane są na zewnątrz, poza budynkiem, wymagają one konkretnych działań konserwacyjnych. Mowa o regularnej dbałości o pełną sprawność wlotu powietrza (nie mogą zalegać w nim liście czy igliwie), a także o zapewnieniu odpływu skroplin. Wszelkie czynności związane z utrzymaniem pompy ciepła w sprawności można zlecić specjalistom, którzy oferują serwis pomp ciepła, sprawnie i kompleksowo.

1 thoughts on “Pompy ciepła: powietrzne i gruntowe – na którą warto się zdecydować?

  1. Norbert wrz 5,2023 12:13

    Skorzystałem z usług montażu pomp ciepła w Wieliczce obok Krakowa, przez firmę Sevro. Pracownicy z profesjonalnym podejściem, przygotowali mi dom pod montaż pompy. Nawet pomogli mi dostać wysokie dofinansowanie! Sprawdźcie ich ofertę: https://sevro.pl/pompy-ciepla-wieliczka/ a na pewno rozwieją się wszelkie wasze wątpliwości!

Dodaj komentarz