Oprawa florystyczna pogrzebu — Jakie kwiaty na pogrzeb wybrać?

Kwiaty na pogrzebie stanowią istotną rolę. To właśnie poprzez wiązankę chcemy okazać szacunek zmarłej osobie. Wybór kwiatów na uroczystość pogrzebową budzi wiele wątpliwości. Z reguły przyjęło się, że bukiet pogrzebowy powinien być przygotowany w stonowanych kolorach. Aktualnie coraz częściej odchodzi się od tej zasady, ponieważ dobiera się kwiaty, które pasują do charakteru zmarłego. Dowiedz się, jakie gatunki kwiatów najlepiej pasują do uroczystości pogrzebowej.

wieńce pogrzebowe szczecin

Co obejmuje oprawa florystyczna pogrzebu?

Oprawa florystyczna podczas uroczystości pogrzebowej obejmuje zadbanie o kompozycję kwiatową na trumnie, ozdobienie kościoła lub sali pogrzebowej oraz przygotowane wieńców i wiązanek od rodziny zmarłego. W zależności od preferencji rodziny, często przyozdabiane kwiatami są również karawan lub sala, w której ma miejsce konsolacja. Ponieważ rodzina zmarłego w pierwszych dniach boryka się z wieloma emocjami i obowiązkami, najczęściej oprawa florystyczna zostaje zlecona profesjonalnym kwiaciarniom.

W jakiej formie wybrać kwiaty na pogrzeb?

Kwiaty pogrzebowe najczęściej wybiera się spomiędzy trzech podstawowych form. Są to: wieniec pogrzebowy, wiązanka i bukiet.

Bukiety oraz wiązanki pogrzebowe są znacznie skromniejsze od wieńców. Dla tych, którzy preferują małe formy, wiązanka pogrzebowa za 150 zł będzie idealna. To kompozycja kwiatowa, wybierana najczęściej przez osoby z dalszej rodziny oraz znajomych i przyjaciół.

Osobom ceniącym sobie klasykę polecamy wieniec za 300 zł, składający się z jasnych kwiatów, które są mocowane na specjalnym podkładzie, najczęściej w kształcie okręgu. Elementem wieńca jest wstęga, na której wpisywana jest dedykacja. Wieniec pogrzebowy najczęściej wybierają najbliżsi członkowie rodziny zmarłego.

wiązanki pogrzebowe szczecin

Jaki gatunek kwiatów wybrać na pogrzeb?

Gatunek kwiatów pogrzebowych jest równie istotny, jak ich forma. Warto zwrócić szczególną uwagę na kolor kwiatów. Najpopularniejszymi kwiatami są te w odcieniach bieli, ale coraz częściej wybiera się także wyraziste kolory. Odcienie niebieskiego, różu, czy pomarańczowego nie świadczą o braku smutku, czy nostalgii. Kolory te są uhonorowaniem barwnego, radosnego życia zmarłej osoby. Najbardziej klasycznymi gatunkami kwiatów wykorzystywanych do oprawy florystycznej pogrzebu są róże. To klasyka, która nadaje się na każdą okazję. Róże uznawane są za bardzo szlachetne kwiaty, dlatego kojarzą się z szacunkiem do zmarłego. Często wybieranymi kwiatami są również lilie i kalie. Są to bardzo subtelne i eleganckie elementy kompozycji pogrzebowych. Rzadziej wybieranym gatunkiem są chryzantemy i hortensje. Te gatunki wybierane są również często w dniu Wszystkich Świętych, gdyż kojarzą się nieodzownie z pożegnaniem bliskiej osoby.

Dodaj komentarz