Niekonwencjonalne metody na odnawianie mebli

Żyjemy w czasach, w których łatwo wymieniamy stare rzeczy na nowe. Podobnie jest z meblami, na rynku panuje taki wybór, że po prostu kupujemy nowe jeśli stare się nam znudzą. Jednak czasem warto zastanowić się, czy nie lepiej postawić na tak modne obecnie bycie eco. Stare meble dzięki odrobinie czasu i czułości mogą nam się odwdzięczyć i powstanie z nich coś zupełnie unikatowego. Jak to zrobić, aby meble zyskały nowe życie? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak w prosty sposób sprawić, że Twoje meble będą niepowtarzalne.

odnawianie mebli Warszawa

Co będzie potrzebne do odnowienia mebli?

Renowacja mebli może być prosta pod warunkiem, że się odpowiednio do niej przygotujemy. Musimy zadać sobie pytanie, w jakim stopniu chcemy odnowić nasz mebel? Czy ma być tylko innego koloru, czy sprawić, żeby nabrał zupełnie innego stylu? Poniżej lista rzeczy w przypadku tej drugiej opcji, czyli rozszerzonej do samego malowania będzie potrzebne mniej rzeczy.

Niezbędne akcesoria i narzędzia to:

 • folia lub karton do zabezpieczenia podłogi,
 • szlifierka lub papier ścierny,
 • cyklina,
 • szpachla,
 • opalarka (opcjonalnie),
 • lakier,
 • farba do drewna,
 • olej,
 • pędzel,
 • uchwyty lub gałki meblowe,
 • nóżki meblowe,
 • motywy dekoracyjne.

To ile elementów i narzędzi będzie faktyczne potrzebne do renowacji, zależy od Twojego pomysłu na jego odnowienie. Kilka z nich jest jednak niezbędnych, a jednym z nich jest farba. Na rynku pojawiło się sporo różnych farb do drewna i jego renowacji jedną z nich jest farba kredowa.

Farba kredowa

Farba kredowa jest bardzo lubiana przez fanów DIY i majsterkowania. Można malować nią ściany, tkaniny i kafelki, a w przypadku odnawiania mebli sprawdza się idealnie. Na jej temat można przeczytać w artykule: Czym jest farba kredowa i jak wybrać odpowiednią?, gdzie wskazano, w jaki sposób odpowiednio malować meble, przy użyciu tego rodzaju farby. Ten rodzaj farby jest farbą wodną, która posiada aż 35% kredy w składzie i wysoką zawartość barwników naturalnych. Dzięki temu może być wykorzystywana również do aranżacji dziecięcych pokoi. Posiada certyfikat EN71-3 „Bezpieczeństwo zabawek”. W porównaniu do innych farb zapach jest mało intensywny, dzięki czemu z powodzeniem możemy używać jej do renowacji w domu. Wielkim atutem wykorzystania tego typu farby przy odnawianiu mebli jest to, że nie wymaga szlifowania powierzchni przed nałożeniem. Dzięki czemu proces renowacji jest mniej czasochłonny. Warto przed pomalowaniem pamiętać jedynie o oczyszczeniu i odtłuszczeniu powierzchni. Malowanie mebli farbą kredową jest dziecinnie proste. Jeśli na meblu znajdują się jakieś ubytki, a chcemy uzyskać jednolitą powierzchnię, trzeba przed nałożeniem farby je zaszpachlować. W przypadku gdy chcemy uzyskać efekt postarzenia, taki ubytek może być elementem dekoracyjnym i dobrze wyeksponowany będzie wyglądał ciekawie.

Przecierka sposób na niekonwencjonalny i postarzony mebel

Przecierka to świetna metoda, gdy chcesz uzyskać efekt postarzonego mebla. Taki mebel świetnie sprawdzi się we wnętrzu o stylu prowansalskim czy skandynawskim. Przecierkę wykonuje się głównie na krawędziach lub przy zdobieniach. Ale nic nie ogranicza Cię przed zrobieniem jej na całej powierzchni. Wystarczy nanieść warstwę farby, a następnie położyć na nią jaśniejszy kolor. Wierzchnią powierzchnię farby należy delikatnie przetrzeć papierem ściernym, dzięki czemu pojawi się ciemniejsza warstwa. Mebel wykonany metodą przecierki wygląda nieszablonowo.

Dodaj komentarz