Kompensacja mocy biernej sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd

Koszty funkcjonowania przedsiębiorstw to w znacznej mierze wydatki na energię elektryczną. Te z kolei uwarunkowane są cenami, które – jak wiadomo – zmieniają się bardzo dynamicznie, wpływając na wydajność pracy w zakładach przemysłowo-usługowych. Odbiorcy rozliczani są zarówno z pobierania energii czynnej, jak i biernej. Pierwsza z nich zamieniana jest na pracę użytkową, druga natomiast warunkuje właściwe działanie wielu odbiorników. Kompensacja mocy biernej jest jednym ze sposobów obniżenia rachunków, dlatego też warto dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Kompensacja mocy biernej Olkusz

Co to jest moc bierna?

Przyczyną nieustannego wzrostu rachunków za prąd, są podwyżki, związane z energią elektryczną. Na wysokość takich rachunków możemy jednak odpowiednio wpłynąć, podejmując określone działania. Współcześnie wiele osób zastanawia się z pewnością, jak obniżyć rachunek za prąd, by zaoszczędzić nieco gotówki. Dlatego też warto dowiedzieć się, czym jest moc bierna. Otóż moc bierna należy do jednego z trzech rodzajów mocy, występujących w obwodzie elektrycznym. Wytwarzana jest ona w elektrowniach i pojawia się pomiędzy źródłem, a odbiornikiem mocy. Energia bierna nie jest jednak zużywana, a wyłącznie przepływa między elektrownią i odbiorcą. Taką energię można podzielić na dwa rodzaje. Jest to energia bierna pojemnościowa i indukcyjna, która jest niezbędna, aby wytworzyć pole magnetyczne. Z kolei moc bierna pojemnościowa jest oddawana do sieci dzięki takim odbiornikom, jak np. oświetlenie LED czy podtrzymanie zasilania UPS. Tak więc moc bierna jest zarówno pobierana, jak i oddawana przy pomocy odbiorników. Wpływa ona jednak na dystrybucję energii czynnej oraz może generować awarie sieci.

Dlaczego kompensowanie mocy biernej jest tak istotne?

Jeśli w sieci istnieje zbyt duży przepływ mocy biernej, konieczna staje się instalacja dodatkowych urządzeń oraz przewodów, posiadających większe przekroje. Moc bierna prowadzi również do strat energii czynnej. Dlatego też ilość mocy biernej, która może być pobierana, określają szczegółowo przepisy. Ich lekceważenie może skutkować nawet dotkliwymi karami finansowymi. Aby racjonalnie gospodarować energią elektryczną, konieczna staje się kontrola mocy biernej. Za pomocą przyłączenia baterii kondensatorów, można zmniejszyć pobór mocy indukcyjnej. Z kolei dążąc do zmniejszenia mocy biernej pojemnościowej, warto wykorzystać baterie dławików indukcyjnych.

Jak obniżyć rachunki za prąd z firmą TRE-Elektryk

W jaki sposób kompensowanie mocy biernej wpływa na redukcję kosztów?

Opłaty, dokonywane za energię bierną, mogą być sporym obciążeniem dla budżetu. Dodatkowe opłaty są tutaj naliczane również za przekroczenie limitów, które określone zostały w umowie. Zastosowanie urządzeń kompensacyjnych, a więc kompensacja mocy biernej, pozwala odczuwalnie zmniejszyć wysokość. Ważny będzie przy tym jednak wybór odpowiedniego urządzenia. Aby nie narazić się na dodatkowe straty, warto skorzystać w tym zakresie z usług profesjonalistów. Jedną z firm, świadczących usługi w zakresie kompensacji mocy biernej, jest TRE-ELEKTRYK. Dzięki pomocy specjalistów możliwy jest dobór urządzeń do kompensacji do konkretnych odbiorników, dzięki czemu szybko osiągniemy pożądane rezultaty.

Dodaj komentarz