Jak zorganizować podróż służbową?

Znaczna część zakładów pracy często podejmuje decyzję wysyłania swoich współpracowników w różne delegacje czy podróże służbowe. Ma to na celu zintegrowanie zespołu, poznanie pracowników pełniących stanowiska w innych filiach firmy, jak również zwiększenie kompetencji pracowników, oraz możliwość wykorzystania ich umiejętności w praktyce, poprzez różnej maści zorganizowane atrakcje, oraz zadania. Delegacje mają również na celu nawiązanie relacji z potencjalnymi kontrahentami. Taka forma wyjazdu wpływa doskonale na morale oraz chęci do dalszego doskonalenia się wśród pracowników.

Wyjazd służbowy

Czym różni się delegacja od podróży służbowej?

Przez wiele osób te pojęcia uznawane są za tożsame, nie mniej delegacja polega na tym, że szef bądź kierownik firmy przenosi na określony czas pracownika do innego oddziału firmy, często znajdującej się w innym mieście, bądź nawet w innym państwie. W praktyce wygląda to tak, że do umowy zostaje dołączony dodatkowy druk, zwany aneksem. Jeżeli chodzi o podróż służbową, różni się ona tym, że pracownik został wysłany na szkolenie, bądź konferencję a sama idea jest traktowana jako część obowiązków pracownika. Nie ma konieczności dołączania aneksu, natomiast istnieje możliwość spisania protokołu, w którym zawarte będą konkretne informacje odnośnie rodzaju szkolenia, terminu, w którym ma się odbyć, oraz miejsce, w którym będzie miało miejsce owe spotkanie. Więcej informacji na temat wyjazdów służbowych znaleźć można na stronie: jobfashion.pl – zaufanego portalu pracy.

Organizacja delegacji

Jak dobrze zaplanować podróż służbową lub delegacje?

Aby wszystko poszło po myśli przełożonego, pracownik dojechał bezpiecznie na miejsce, oraz miał zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie w przypadku dłuższego wyjazdu, istotnym elementem jest odpowiednie zorganizowanie przedsięwzięcia. Przed przystąpieniem do planowania delegacji, warto zapoznać się z artykułem „Jak zorganizować podróż służbową dla pracowników?”, gdzie przedstawiono praktyczne porady, które sprawdzą się w organizacji tego typu wyjazdu. W trakcie ustalania trasy, planu podróży, miejsca wyjazdu, należy jasno określić zadania oraz cele, które pracownik musi wykonać w trakcie wyjazdu. Ważnym elementem jest to, żeby przygotować cały plan wcześniej oraz dać do wglądu osobie zainteresowanej, po to, aby nie było żadnych niejasności. Jeżeli zorganizowany wyjazd ma trwać dłużej niż jeden dzień, równie ważne jest zapewnienie noclegu w dogodnej lokalizacji. Dodatkowym atutem jest hotel, znajdujący się w centrum miasta lub w niedalekiej odległości do miejsca, w którym odbywane są szkolenia, a w przypadku delegacji, aby hotel znajdował się niedaleko drugiej filii firmy. W trosce o komfort pracowników, należy zadbać o to, aby wynajmowane pokoje spełniały jak najdogodniejsze warunki, zapewniając komfortowy wypoczynek, oraz przestrzeń, w której współpracownicy będą mogli w spokoju wykonywać zadania przeznaczone do wykonania w trybie zdalnym.

Dodaj komentarz