Kropelka jest prawdopodobnie najpopularniejszym klejem w Polsce. Za jej pomocą da się naprawić niemalże wszystko. Niestety powoduje też sporo kłopotu, gdy dostanie się na dłonie lub sklei palce. Czym rozpuścić kropelkę?
Charakterystyka kropelki i super glue
Kropelka należy do klejów cyjanoakrylowych, które charakteryzują się bardzo szybkim działaniem oraz szerokim zastosowaniem w środowisku domowym. Popularność tego produktu bierze się z jego funkcjonalności – sklei odpadający haczyk, uszkodzony but i metalową klamkę. Na rynku nie ma produktu, który byłyby przeznaczony do zmywania tego rodzajów klejów. Jednak istnieje wiele substancji, które sobie z tym radzą.
Jak rozpuścić kropelkę?
Najlepiej zastosować zmywacz do paznokci dlatego, że zawiera Aceton. Jest to organiczny związek chemiczny znany ze swojego charakterystycznego zapachu. Ma szerokie zastosowanie w środowisku domowym – usuwa tłuszcz, rozpuszcza lakier do paznokci, ma właściwości bakteriobójcze, więc można go stosować do odkażania klawiatury. Aceton jest w pełni bezpieczny dla zdrowia.
Do rozpuszczenia kleju nadaje się również sól z wodą. Roztwór należy przygotować w pojemniku i włożyć do niego dłoń ze sklejonymi palcami. Należy odczekać piętnaście minut, przed próbą rozdzielenia palców. Trzeba to zrobić delikatnie, tak by nie uszkodzić dłoni silnym szarpnięciem.
Czym zmyć klej kropelka?
Do zmywania kleju nadaje się alkohol, im wyższe jego stężenie tym lepiej poradzi sobie z substancją. Idealnie sprawdzi się spirytus, jednak w domach przeważnie można znaleźć wódkę, czy Burbon. Przed zastosowaniem alkoholu warto umyć dłoń ciepłą wodą z mydłem. Później należy nasączyć wacik mocnym alkoholem i przyłożyć go do sklejonego miejsca. Potrzymać przez minutę. Następnie, jeśli to konieczne ponownie nasączyć wacik i pocierać miejsce na którym znajduje się superglue.
Alkohol powinien rozpuścić klej nie powodując poważnych uszkodzeń naskórka. Warto pamięć, by po uporaniu się ze sklejonymi palcami dobrze nawilżyć dłonie, ponieważ wódka, czy whisky mają właściwości wysuszające.
Jak nie dopuścić do sklejenia dłoni klejem kropelka?
Przede wszystkim należy postępować według instrukcji producenta. Tubka jest zbudowana w taki sposób, by klej nie rozlewał się w każdym kierunku. Należy dostosować siłę nacisku, tak by nie rozerwać opakowania, produkt powinien być skierowany jak najdalej od ciała. Niektórzy uważają, że przy stosowaniu kropelki warto założyć jednorazowe rękawiczki. Nawet jeśli klej dostanie się w niepożądane miejsce, rękawiczkę bardzo łatwo jest zdjąć i wyrzucić.
Kropelka ma tendencje do szybkiego wysychania. Dlatego jeśli w domu znajduje się jakaś otwarta tubka, a końcówka została sklejona, to lepiej wyrzucić taki produkt. Wewnątrz pojemnika, prawdopodobnie wciąż jest dobry, ale próba otworzenia superglue na siłę, może zakończyć się rozszczelnieniem opakowania i rozlaniem kleju.