Jak wybrać pierwszy model do sklejania? – Artykuły modelarskie

Modelarstwo jest niezwykle ciekawym i kreatywnym sposobem spędzania czasu. Wiele osób zastanawia się, jak rozpocząć swoją przygodę z tym hobby. Dobór odpowiednich narzędzi, kleju a przede wszystkim modelu, którym zajmiemy się w pierwszej kolejności, to tylko niektóre spośród kwestii, które musi rozważyć początkujący modelarz.

Dobór modelu

Przede wszystkim warto rozpocząć przygodę ze sklejaniem modeli od tematyki, która nas interesuje. Na szczęście sklepy modelarskie oferują cały szereg produktów, obejmujących różnorodne epoki oraz pojazdy. Wybrać można:

  • samoloty – wśród nich znajdziemy modele reprezentujące różne etapy rozwoju, od pierwszych wzlotów, po najnowsze osiągnięcia techniki – odrzutowce; te ostatnie są polecane właśnie poczatkującym modelarzom, gdyż wiele z nich, ze względu na jednolity kolor, nie wymaga zaawansowanych zestawów farb;
  • pojazdy wojskowe, również reprezentujące różne epoki; zwykle są one bardziej wymagające od samolotów, tak ze względu na ilość elementów, jak i na konieczność naniesienia kamuflażu;
  • samochody cywilne – łatwe w budowie, lecz najczęściej dostępne jedynie w dużych skalach;
  • okręty i statki – stanowią zdecydowanie największe wyzwanie dla początkującego modelarza, głównie ze względu na wysoką złożoność.

Najbardziej rozpowszechniona skala 1:72 zwykle najlepiej odpowiada potrzebom osoby, rozpoczynającej przygodę z modelarstwem. Niewielkie wymiary odwzorowanych w niej samolotów i pojazdów wojskowych sprawiają, że znika wiele problemów związanych z malowaniem, a liczba części nie jest oszałamiająca. W rezultacie nawet osoba początkująca powinna poradzić sobie ze sklejeniem modelu. W poszukiwaniu szerokiego wyboru artykułów modelarskich, warto odwiedzić hurtownię Scorpio (https://www.starterfirm.pl/katalog/41-rozrywka/934-scorpio-polska-hurtownia-artykulow-modelarskich), która oferuje modele RC, modele latające, pływające, akcesoria do modeli oraz narzędzia modelarskie.

Na co zwrócić uwagę?

Warto sprawdzić rok produkcji danego modelu. W przypadku starszych produktów zdarza się niekiedy, że elementy nie są wykonane z odpowiednią dokładnością, a w rezultacie – ciężko je do siebie dopasować. Aby nie zniechęcić się już na początku warto wybrać nowsze modele – ich cena jest zwykle nieco wyższa, lecz zwykle idzie za tym odpowiednia jakość.

Niektóre elementy konstrukcyjne mogą sprawiać problemy początkującym. Tak jest na przykład z gąsienicami pojazdów wojskowych – najlepiej w pierwszej fazie swojej modelarskiej przygody wybierać produkty, w których ten element jest załączony w formie gumowych pasków. Podobnie jest z dwupłatowcami, których liczne elementy konstrukcyjne (w tym przede wszystkim linki naciągów) mogą być kłopotliwe dla nowicjuszy. Modele jednopłatowe są znacznie łatwiejsze do sklejenia, przez co dostarczają niemałej frajdy każdemu młodemu modelarzowi.

Warto też dopasować produkt do wieku – najmłodsi mogą mieć przykładowo duże problemy ze sklejeniem modeli o dużej liczbie elementów. Z tego względu nie poleca się dla nich modeli statków i okrętów.

Wiele osób na początku swojej przygody z modelarstwem wybiera gotowe zestawy, na które składają się, oprócz części modelu, farby i klej, a niekiedy nawet pędzelki. Jest to ciekawa opcja, szczególnie dla osób, które chcą dopiero spróbować swoich sił w tym hobby – pozwala sprawdzić, czy odpowiada ono naszym zainteresowaniom. Modele tego typu prezentują również zwykle stosunkowo niski poziom trudności, nie ma więc ryzyka zniechęcenia się, na przykład z powodu dużej ilości części do złożenia.

Dodaj komentarz