Jak samodzielnie wykonać projekt domu? 1

O własnym domu z ogrodem marzy nie jedna osoba mająca rodzinę. Myśląc o nim, planujemy w głowie jego wielkość, styl i rozkład pomieszczeń w taki sposób, aby całość dla nas była idealna. Jednak oczekiwania vs rzeczywistość nie zawsze są tym samym – jak więc sprawić, aby nasze pomysły były rzeczywiste, realne? Jednym z najważniejszych etapów budowy, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest projekt domu. Musi on uwzględniać wszystkie dla nas ważne aspekty, o jakich myślimy pod kątem naszego przyszłego domu, gdyż wtedy budynek ten będzie spełniał nasze oczekiwania. Jednak, czy owy projekt jesteśmy w stanie stworzyć samodzielnie bez pomocy architekta?

projekty domów jednorodzinnych

Projekt domu to duże wyzwanie

Przed postawieniem fundamentów, ścian itp., należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na sam projekt. W dobrze przygotowanym projekcie znajdziemy specyfikację terenu oraz wszystkie te czynniki, które sprawią, że dom będzie spełniać nasze oczekiwania. W nim powinien znajdować się również nie tylko sam kształt budynku, ale także rozkład pomieszczeń wraz z ważnymi detalami takimi jak drzwi, okna, instalacja hydrauliczna oraz okablowanie. Kompletny plan to poława sukcesu, gdyż ekipa budowlana będzie wiedzieć, co i gdzie ma się znajdować oraz jaki jest nasz punkt widzenia. W momencie, gdy dany punkt jest niejasny lub budowlańcy muszą improwizować, może dojść do problemów takich jak: brak odpowiedniej ilości miejsca, brak określonego kształtu, który sprawi, że nie wszystkie rzeczy znajdą się w wyznaczonych miejscach.

Jak samemu zrobić projekt domu?

Czy projekt musi być wykonany tylko i wyłącznie przez architekta? Nie, gdyż mamy możliwość stworzenia projektu, który będzie przedstawiał nasz dom marzeń, korzystając z darmowych amatorskich programów. Możemy z nich skorzystać po dokonaniu niewielkiej, symbolicznej wpłaty na rozwój danej działalności. Często owe projekty przygotowane przy pomocy określonej strony będą lepsze, ponieważ mamy do dyspozycji większą ilość bardziej profesjonalnych funkcji.

Czy taki projekt domu nadaje się do przedstawienia ekipie budowlanej? Nie do końca, gdyż w tej kwestii musimy sobie zdać sprawę z tego, że profesjonalny projekt, który zawiera określone, dokładne wymiary oraz ważne dla fachowców szczegóły jest w stanie przygotować tylko i wyłącznie profesjonalny architekt. Oferta jednego z nich dostępna jest na stronie: https://www.pracowniaksztalt.pl/oferta/projekty-rzeszow, gdzie przedstawiono usługę projektu domu, jak również projekt wnętrza. Stworzona jednak przez nas wizualizacja może jednak wpłynąć korzystnie na projekt, który następnie zostanie wykonany przez specjalistę. Dodatkowo, gdy będzie miał on zwizualizowany nasz pomysł, może się okazać, że za wszystko zapłacimy mniej, gdyż architekt będzie mieć mniejszą ilość zadań do wykonania.

Projekty mieszkań

Najczęstsze błędy przy projektowaniu domu

Niestety podczas samodzielnego wykonywania projektu, może dojść do wielu pomyłek, czy niedopatrzeń. Przedstawiamy najczęstsze błędy przy projektowaniu domu — zapoznaj się z listą, by móc ich uniknąć!

Źle rozmieszczone oświetlenie

Niektórzy z nas montują albo zbyt małą ilość oświetlenia, albo tego typu lampy są źle rozmieszczone. Powinniśmy więc zainwestować w taką ilość świateł, aby każdy kąt danego pomieszczenia był dobrze widoczny oświetlony w szczególności jesienią i zimą, kiedy to mamy styczność ze skracającym się dniem.

Zbyt duża ilość pokoi

Znajdzie się określona grupa ludzi, która będzie myśleć nad pokojem do siłowni, do gier, do pracy, czyli gabinet, finalnie dochodząc do wniosku, że mamy styczność z pomieszczeniami, w których praktycznie nikt z domowników nie przebywa. Są one nam po prostu niepotrzebne i zbiera się w nich kurz, brud, a dodatkową powierzchnię mogliśmy wykorzystać w zupełnie inny sposób, lub zakupić mieszkanie o mniejszym metrażu.

Zły rozkład mebli

Często ustawiane przez nas meble znajdują się blisko określonych ścian. W teorii mamy przez to styczność z większą ilością miejsca, jednak mimo tego nasz pokój w praktyce staje się optycznie mniejszy. Warto więc np. biuro odsunąć trochę od ściany ustawiając ów mebel bliżej środka.

1 thoughts on “Jak samodzielnie wykonać projekt domu?

  1. Łukasz sie 23,2023 13:51

    Ja skorzystałam z usług projektanta wnętrz i jestem bardzo zadowolona. Uważam, że sama nie potrafiłabym zaplanować tak wszystkiego, jak architekt. Wybrał perfekcyjne połączenie kolorów i stylów, na maxa zagospodarował przestrzeń w naszym małym mieszkaniu, a przy okazji zadbał o szczegóły, na które zwracamy szczególną uwagę. Nasz projekt wnętrza mieszkania, był zrobiony z myślą O NAS, a nie o kolejnym kliencie do odhaczenia…

Dodaj komentarz