Właściwe użytkowanie oraz przestrzeganie zaleceń producenta istotnie wpływa na bezawaryjność i komfort eksploatacji wszystkich urządzeń domowych i elementów konstrukcyjnych znajdujących się w domu. Nie inaczej dzieje się z drzwiami zewnętrznymi, które, mimo że nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji, powinny być odpowiednio traktowane, by móc cieszyć się nimi jak najdłużej. Dowiedz się, jak dbać o poszczególne elementy drzwi.
Konserwacja zawiasów w drzwiach
Zawiasy to niezwykle istotny element drzwi odpowiadający za ich pełną funkcjonalność, a odpowiednio dobrane pozwalają na komfortowe otwierania i zamykanie drzwi nawet kilkanaście razy na dobę. Konserwacja tego elementu drzwi uzależniona jest od tego, z jakim rodzajem zawiasów mamy do czynienia. W przypadku zawiasów nawierzchniowych, narażonych na osiadanie kurzu i pyłu czyszczenie powinno odbywać się kilka razy do roku przy pomocy mokrej szmatki. W przypadku zawiasów ukrytych nie musimy martwic się o ich czyszczenie, bowiem zanieczyszczenia nie przedostaną się do wnętrza mechanizmu. Inną niezwykle istotną czynnością jest regularne smarowanie zawiasów przy pomocy specjalnego oleju. Czynność tę zaleca się wykonywać przynajmniej raz do roku.
Jak myć skrzydła drzwiowe?
Skrzydło drzwiowe, czyli jego reprezentacyjna część wymaga regularnego czyszczenia i pielęgnowania nawet w przypadku braku widocznych zabrudzeń. Wszelkie osady z kurzu i pyłu wystarczy przetrzeć suchą szmatką lub też miękką gąbką. Przy bardziej uporczywym brudzie można sięgnąć po niewielką ilość wody i łagodny detergent. W przypadku drzwi zawierających dodatkowe elementy, takie jak dekory, pochwyty czy intarsje należy również dbać o nie i usuwać z nich na bieżąco wszelkie zanieczyszczenia.
Warto również pamiętać, że w przypadku czyszczenia drzwi na mokro nie każdy środek oraz narzędzia będą odpowiednie do wykonania tego zadania. Ściereczki i gąbki używane do mycia muszą być wykonane z miękkich materiałów, zaś detergenty powinny być dozowane oszczędnie. Wśród dozwolonych środków myjących można wymienić płyn do mycia naczyń, mydło w płynie czy mieszankę wody z octem. Zakazane są zaś wszelkie agresywne produkty, takie jak zmywacz do paznokci, rozpuszczalnik czy produkty z kwasem octowym. Również popularne mleczka do czyszczenia powierzchni mogą powodować żółknięcie, a nawet zarysowania na drzwiach.
Jak zadbać o drzwi drewniane?
Drewno to materiał naturalny zapewniający elegancki i niepowtarzalny design, jednak drzwi drewniane wymagają nieco więcej uwagi. Do pielęgnacji tego materiału należy stosować środków przeznaczonych do tego celu, a przynajmniej raz do roku należy również wyczyścić powłoki malarsko – lakiernicze przy użyciu specjalistycznego mleczka do powierzchni drewnianych. Raz na około pięć lat zaleca się również wykonanie całościowej renowacji powłoki drzwiowej, co równa się z naniesieniem na drewno warstwy lazuru wodorozcieńczalnego lub farby kryjącej wodorozcieńczalnej.
Pielęgnacja okien
Pielęgnacja okien może ograniczyć się do regularnego mycia szyb oraz framug. Jeśli jednak po zbadaniu stanu ramy i skrzydła okiennego okaże się, że okna są bardzo zniszczone, należy rozważyć ich wymianę lub renowację. Dodatkowo, co kilka lat, w zależności od materiału, z którego zrobione są okna, zaleca się ich szlifowanie np. przy pomocy papieru ściernego, a następnie pomalowanie.
Zabezpieczenie drzwi i okna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
Ogólna zasada mówi, że jeśli przestrzegamy podstawowych zasad pielęgnacji drzwi i okien to nie musimy ich dodatkowo zabezpieczać przed warunkami atmosferycznymi. Regularne usuwanie warstwy brudu pozwala równocześnie zabezpieczyć ich powierzchnię przed wpływem środowiska i czynnikami takimi jak pyłek kwiatowy, cząstki sadzy i nawozów sztucznych. Jedynym dodatkowym zabezpieczeniem, szczególnie w przypadku drzwi i okien drewnianych jest zadaszenie, które nie pozwala opadom oraz silnemu słońcu na niszczenie nawierzchni.
Jako gość, który właśnie kupił dom, ten artykuł o pielęgnacji drzwi i okien jest dla mnie mega przydatny. Dobrze wiedzieć o konieczności smarowania zawiasów i o tym, jak dbać o drewniane drzwi. Te wskazówki naprawdę ułatwią mi utrzymanie wszystkiego w dobrym stanie.