Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje na popularności. Każdy specjalista, monter, który poleca swoim klientom odpowiedni rodzaj nowoczesnego ogrzewania, wspomina właśnie o owym kominku, gdyż z jednej strony możemy cieszyć się z faktu, iż mamy tradycyjne palenisko w salonie, z drugiej zaś sporo zaoszczędzimy. Wpływ ma na to technologia, która łączy kominek z płaszczem wodnym wraz z centralnym ogrzewaniem, czy też z tak zwaną podłogówką. Mając taką instalację, jesteśmy w stanie ogrzać równomiernie całą powierzchnię domu, co wiąże się z mniejszymi kosztami w sezonie grzewczym.

obudowy kominkowe wrocław

Co kryje się pod pojęciem kominka z płaczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym nie jest tylko i wyłącznie osobnym rodzajem kominka, gdyż jest to tak naprawdę typ wkładu kominkowego. Z technologii płaszcza korzysta się w wielu branżach np. jest ona stosowana w chłodniach silnika. Pisząc wpros, jest to po prostu osłona z podwójnymi ściankami, między którymi krąży woda.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Za czynnik grzewczy odpowiedzialna jest tutaj woda, która otacza palenisko. Wodę tą ogrzewają spaliny, które pozyskuje się w wyniku spalania drewna. Ciepło natomiast jesteśmy w stanie odebrać w odbiorniku. Na koniec system rur rozprowadza wodę do zamontowanych w domu grzejników, czy też ogrzewania podłogowego.

Kominek z płaszczem wodnym, a zabezpieczenie przed zagotowaniem się wody

Ważny element, na jaki warto również zwrócić uwagę to wężownica schładzająca wraz z czujnikiem temperatury. Ma ona jedno zadanie, mianowicie kontroluje wodę w taki sposób, aby nie doszło do jej zagotowania w płaszczu wodnym. W momencie, gdy woda osiągnie temperaturę 95 stopni, otwiera się zawór, za pomocą którego wpuszczana jest zimna woda do instalacji. W ten sposób temperatura wody wyrównuje się. Jeśli szukasz firmy, która wykona profesjonalny montaż kominka, odwiedź stronę kominkilexus.pl – profesjonaliści zadbają o wszystkie aspekty, o których wspomniano w owym artykule.

wkłady kominkowe wrocław

Czy kominek z płaszczem wodnym jest bezpieczny?

Jeśli całość jest zainstalowana przez fachowca w prawidłowy sposób, a użytkownicy stosują się do dołączonej instrukcji, możemy być pewni, iż kominek z płaszczem wodnym będzie w pełni bezpieczny. Lecz sama fachowa wiedza to nie wszystko, oprócz tego trzeba wyposażyć instalacje w ważne elementy, które będą dbały o jej i nasze bezpieczeństwo:

  • Zawór bezpieczeństwa wody – kontroluje temperaturę wody w taki sposób, aby nie doszło do jej zagotowania
  • Zbiornik wyrównawczy – odpowiedzialny jest za równomierny poziom ciśnienia w układzie
  • Zawór bezpieczeństwa do dwóch lub trzech – jeśli ciśnienie będzie większe to momentalnie zawór otworzy się, po czym woda trafi do kanalizacji
  • Zintegrowany system zabezpieczająco-ładujący – podnosi temperaturę wody, która powraca w układzie C.O. W ten sposób osiągnięcie wysokiej temperatury staje się sprawniejsze i łatwiejsze przez co kominek działa w 100% poprawnie.

Dodaj komentarz