Dziecko w świecie gier internetowych — jak je bezpiecznie wprowadzić?

Gry komputerowe, a także gry na konsole są bardzo ważnym elementem w życiu dzieci. Choć często rodzice boją się wprowadzania do życia dziecka różnego rodzaju gier na komputer, warto wiedzieć, że dobrze dobrane gry mogą mieć wymiar edukacyjny. Gry komputerowe przyczyniają się m.in. do rozwoju wyobraźni, rozwoju umiejętności społecznych, a także wielu innych umiejętności przydatnych w codziennym życiu.

Dzieci w świecie gier komputerowych - jak zadbać o ich bezpieczeństwo?

Jak mądrze rozpocząć przygodę dziecka z grami komputerowymi?

W dzisiejszych czasach gry komputerowe są normalnym, podstawowym elementem życia dzieci i młodzieży. Niestety, niesłusznie są one traktowane jako nic niewnosząca rozrywka i aktywność, która odciąga dzieci od nauki, zabawy czy obowiązków rodzinnych.

Nowoczesne gry komputerowe są bardzo wartościowym narzędziem, które pomaga w zdobywaniu nowych, cennych umiejętności rozwojowych. Grając w dobrze dobrane i wyselekcjonowane gry, dzieci spędzają bardzo wartościowy czas.

Zanim jednak zdecydujemy się na otworzenie przed dzieckiem świata gier komputerowych, warto wspólnie z dzieckiem ustalić obowiązujące zasady i wytłumaczyć ich znaczenie. Zasady powinny być dostosowane ściśle do rodziny i jej potrzeb, jednak dobrze, aby znalazły się tam także ograniczenia czasowe. Więcej ciekawych wskazówek dotyczących dobrej współpracy z dzieckiem można znaleźć na blogu alumnimba.pl, którego artykuły pozwalają rozwiać wiele rodzicielskich wątpliwości.

Jakie są korzyści z grania w gry komputerowe?

Gry komputerowe mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój naszego dziecka. Warto wiedzieć, że granie w wyselekcjonowane, jakościowe gry przyczynia się do rozwoju wielu umiejętności.

Podczas wielu gier dostępnych na polskim rynku konieczne jest szybkie reagowanie, ale także wypracowana precyzja sterowania. Dzięki temu gra pozwala na rozbudowanie koordynacji ruchowej, zwłaszcza koordynacji oko-ręka.

Większość gier oparta jest na strategicznym myśleniu, od którego zależy powodzenie gry. Gry przyczyniają się także do rozwoju krytycznego i logicznego myślenia. Pomagają także rozwinąć umiejętność rozwiązywania złożonych, wielowątkowych problemów.

Świat gier komputerowych dla dzieci

W sprzedaży dostępne są także gry bazujące na rozrywce sieciowej, która odbywa się na konkretnym serwerze np. panel pylife. Rozrywka tego typu wymaga od uczestników ścisłej współpracy i umiejętności szybkiego nawiązywania kontaktów. Do rozwoju umiejętności interpersonalnych przyczyniają się również gry typu kanapowego, gdzie wiele osób gra na jednym urządzeniu.

Bardzo ważną zaletą gier komputerowych jest budowanie u dziecka poczucia przynależności do grupy graczy. Gry komputerowe pomagają także rozbudowywać umiejętności interpersonalne i komunikacyjne dzieci w wieku szkolnym.

Gry komputerowe, które nie posiadają polskiej wersji językowej, pomagają w nauce języka obcego. Dzięki grze dziecko jest zanurzone w języku, doświadcza go i wykorzystuje w praktyce.

Warto pamiętać, że mądre korzystanie z gier cyfrowych może dać dzieciom szansę na zdobycie nowych i wartościowych umiejętności.

Dodaj komentarz