Czym zajmuje się radca prawny?

Radca prawny to specjalista w zakresie prawa, który świadczy profesjonalną pomoc prawną swoim klientom. Jego rola często bywa utożsamiana z rolą adwokata, jednak istnieją pewne różnice między tymi zawodami. W niniejszym artykule przyjrzymy się kompetencjom radcy prawnego, a także sprawdzimy, czym taki prawnik zajmuje się w codziennej pracy.

Zakres obowiązków radcy prawnego

Kim jest radca prawny?

Warto zacząć od definicji. Zgodnie z nią radca prawny to osoba, która:

  • ukończyła studia prawnicze,
  • odbyła aplikację radcowską,
  • zdała egzamin radcowski,
  • została wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez samorząd zawodowy, czyli Okręgową Izbę Radców Prawnych. 

Jednym z takich specjalistów jest Mecenas Bogna Szyczewska radca prawny w Gdańsku. Pod podanym linkiem znajdziesz szczegółowe omówienie zakresu usług jej kancelarii. 

Ponadto każdy radca prawny ma uprawnienia do świadczenia usług prawnych na rzecz klientów indywidualnych oraz firm, instytucji i organizacji. 

Na czym polega jego praca radcy prawnego?

Radca prawny może zajmować się szerokim zakresem spraw. Prawnik może również wyspecjalizować się w jednej konkretnej niszy, którą zajmuje się na co dzień. Sprawdź, na czym polega praca takiego specjalisty i jaką tematyką się on zajmuje. 

  • Doradztwo prawne, czyli udzielanie porad w zakresie różnych gałęzi prawa, takich jak prawo cywilne, gospodarcze, rodzinne czy administracyjne.
  • Reprezentacja klientów przed sądami i urzędami w sprawach cywilnych, administracyjnych i gospodarczych.
  • Sporządzanie oraz opiniowanie umów i kontraktów, aby zapewnić ich zgodność z obowiązującymi przepisami.
  • Obsługa prawna firm np. w zakresie prawa pracy, prawa korporacyjnego, windykacji należności czy postępowań rejestrowych.
  • Mediacje i negocjacje, czyli pomoc w polubownym rozwiązywaniu sporów.
  • Doradztwo i reprezentacja w sprawach związanych z naruszeniem praw konsumenckich.

Radca prawny to zatem ekspert, który może pomóc w różnych aspektach życia osobistego i zawodowego. Korzystanie z jego usług może zapobiec wielu problemom prawnym i pomóc w skutecznym rozwiązywaniu sporów.

Radca prawny usługi

Czym różni się radca prawny od adwokata?

Jakiś czas temu podstawową różnicą między radcą prawnym a adwokatem była możliwość występowania w sprawach karnych. Radcowie prawni nie mogli bronić klientów w takich sprawach, natomiast adwokaci mieli takie prawo.

Obecnie różnice są znacznie mniejsze. Po zmianie przepisów radcowie prawni także mogą pełnić rolę obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych. Jest tak pod warunkiem, że nie pozostają oni w stosunku pracy.

Istotną różnicą jest także możliwość zatrudnienia radcy prawnego na podstawie umowy o pracę. To odróżnia go od adwokata, który prowadzi działalność wyłącznie w formie wolnego zawodu.

Kiedy zgłosić się do radcy prawnego?

Taki prawnik może Ci pomóc w różnych problemach natury prawnej, takich jak problemy z odzyskaniem należności, spory pracownicze, sprawy spadkowe czy rozwodowe. Radca prawny wspiera także klientów w prawidłowym i zgodnym z literą prawa sporządzaniem umów, kontraktów i innych dokumentów. 

Jeśli masz wątpliwości prawne, warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, aby uzyskać profesjonalną pomoc i zapewnić sobie ochronę swoich interesów.

Dodaj komentarz