Fotowoltaika jako instalacja przyjazna środowisku produkuje energię elektryczną ze słońca. Pomaga obniżyć rachunki za prąd i uniezależnić się od rosnących cen paliw kopalnych. Planujesz montaż instalacji fotowoltaicznej, ale zastanawiasz się, czy w ogóle działa ona zimą, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, często pada śnieg, dni są krótkie, a słońce świeci rzadziej? Przeczytaj, jak zima wpływa na działanie paneli słonecznych.
Fotowoltaika – kiedy nie działa?
Jako że fotowoltaika to instalacja całodobowa i całoroczna, jak najbardziej działa zimą, nawet w pochmurne dni i w skrajnie niskich temperaturach, do -40 stopni Celsjusza. Jednak krótkie dni, duże zachmurzenie i mniejsze nasłonecznienie sprawiają, że spada wydajność paneli słonecznych. Nadal produkują energię, ale w mniejszej ilości. Podobnie sytuacja przedstawia się, gdy spadnie śnieg – w artykule Jak odśnieżać panele fotowoltaiczne znajdziesz więcej informacji o tym, jak śnieg wpływa na działanie fotowoltaiki i kiedy trzeba go usuwać.
Kiedy instalacja fotowoltaiczna nie działa? Zwróć uwagę na dwa czynniki, które uniemożliwiają działanie paneli słonecznych:
- noc – brak dostępu do słońca – fotowoltaika nie działa, bo do ogniw nie docierają promienie słoneczne;
- gruba pokrywa śnieżna, która całkowicie zakrywa panele słoneczne – taka sytuacja zdarza się rzadko.
Fotowoltaika – jak działa zimą?
Interesuje Cię nie tylko to, czy fotowoltaika działa zimą, ale też to, w jaki sposób działa? Czy ilość wyprodukowanego prądu wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię? To oczywiste, że niskie temperatury wpływają na pracę fotowoltaiki, jednak nie ograniczają produkcji energii, a niekiedy nawet ją wspierają:
- niskie temperatury ułatwiają płynniejszy przepływ energii w półprzewodnikach i wydajną produkcję energii elektrycznej;
- niskie temperatury ograniczają do minimum ryzyko przegrzania się paneli słonecznych.
Efektywne działanie instalacji fotowoltaicznej zależy od odpowiedniego nasłonecznienia, więc nawet zimą, w mroźne, ale słoneczne dni fotowoltaika pracuje stabilnie i wydajnie.
Fotowoltaika – jaka jest jej wydajność zimą?
Chociaż w chłodne i krótkie zimowe dni systemy fotowoltaiczne działają, nie da się ukryć, że wytwarzają mniej energii niż latem. Wynika to z ograniczonego dostępu do słońca i mniejszej intensywności światła. Niskie nasłonecznienie obniża wydajność fotowoltaiki i sprawia, że instalacja produkuje 20-30% mniej energii niż latem. Ilość ta wystarczy do pokrycia części zapotrzebowania energetycznego budynku. Jednak czy stanowi to powód do zmartwień?
Nie, ponieważ w letnie i słonecznie dni fotowoltaika produkuje dużo więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie inwestorów. Nadwyżki te, przechowywane w magazynach energii, można wykorzystać zimą, gdy zapotrzebowanie na prąd wzrasta.
Instalacja fotowoltaiczna nawet w chłodne i pochmurne dni wytwarza energię, jednak z mniejszą wydajnością. Planując jej montaż, warto uwzględnić:
- odpowiednią lokalizację i nachylenie paneli,
- roczne zapotrzebowanie budynku na energię,
- możliwość korzystania z magazynów energii.
Fotowoltaika – czy opłaca się zimą?
Fotowoltaika to opłacalna inwestycja, która przynosi korzyści inwestorom przez cały rok, nie tylko latem, w słoneczne dni. Jako instalacja odporna na zmiany temperatur i warunków atmosferycznych pracuje stabilnie przez cały rok. Nawet w niskich temperaturach, ale przy dużym nasłonecznieniu, osiąga wysoką wydajność. W pochmurne dni wytwarza mniej energii, ale wystarczająco dużo, aby spełnić oczekiwania inwestorów.