Co to są badanie endoskopowe?

serwis endoskopów

Rozróżniamy kilka rodzajów badania endoskopowego – w zależności od schorzenia na jakie pacjent się uskarża. I tak przy schorzeniach układu oddechowego wykonuje się bronchoskopię tj. badanie wnętrza tchawicy i oskrzeli w celu wykrycia ewentualnych zwężeń, guzków lub zmian nowotworowych; laryngoskopię tj. badanie krtani oraz stroboskopię tj. badanie tylnej części krtani. Wykonuje się to badanie przy użyciu metalowej sztywnej rury czyli stroboskopu. Zdarza się, że wywołuje to u pacjentów odruch wymiotny.

Jeśli u pacjenta podejrzewana jest choroba układu pokarmowego wtedy wykonywana jest gastroskopia – pozwala ona na dokładne zbadanie górnego odcinka układu w celu stwierdzenia wczesnych zmian w żołądku lub dwunastnicy, albo pobranie wycinków do dalszych badań. Wymienić można jeszcze: artroskopię tj. badanie stawów; kolposkopię tj. badanie narządów rodnych; cystoskopię, która jest badaniem pęcherza, cewki moczowej, moczowodów względnie prostaty.

Wspomnieć należy jeszcze o laparoskopii jako szczególnej odmianie endoskopii – w tym wypadku wziernik wprowadzany jest do badanego organu przy pomocy niewielkiego nacięcia zamiast przez jeden z naturalnych otworów u pacjenta. Warto przed podjęciem decyzji o zabiegu wybrać placówkę wyposażoną w nowoczesny serwis endoskopów. Endoskopia zalecana jest w celu dokładnego zbadania narządów u pacjentów u których podejrzewana jest choroba nowotworowa lub inne schorzenie wymagające dokładnego stwierdzenia jakie zmiany chorobowe nastąpiły w badanych narządach.

Dodaj komentarz