Co jest brane pod uwagę przy wycenie samochodu w skupie aut?

Skup samochodów to jeden z popularniejszych sposobów na pozbycie się niepotrzebnego pojazdu. Warto wiedzieć, jakie czynniki wpływają na kwotę, jaką otrzymamy za nasz pojazd. Marka i model nie są bowiem jedynymi elementami, decydującymi o cenie – równie ważny jest jego wiek oraz przebieg. Poniżej prezentujemy krótki przewodnik po elementach, wpływających na wycenę.

skup aut Ciechanów

Przebieg i wiek

Zapewne każdy orientuje się, że wartość samochodu zależy w dużej mierze od jego rocznika. Jeżeli samochód ma 10 lat lub więcej, należy liczyć się z bardzo szybkim spadkiem jego wartości w każdym roku kalendarzowym. Powiązaną kwestią jest przebieg samochodu, chociaż oczywiście wiele zależy od tego, jak intensywna była jego eksploatacja. Biorąc pod uwagę popularną niegdyś praktykę cofania licznika, należy liczyć się z tym, że nikt nie uwierzy w bardzo niski przebieg wiekowego pojazdu.

Wygląd samochodu

Czynnik ten może dla wielu osób wydawać się nieistotny, jednak często wpływa na wysokość wyceny. Wartość pojazdów używanych jest w dużej mierze determinowana przez stan blacharki, lakieru czy elementów plastikowych – z jednego ważnego powodu: samochód, który prezentuje się kiepsko ma marne szanse na przyciągniecie uwagi kupujących, nawet jeżeli jego wewnętrzne podzespoły są całkowicie nowe.

Stan mechaniczny

Stan podzespołów nie jest widoczny na pierwszy rzut oka, ale ma kluczowe znaczenie przy wycenie, jaką sporządzi skup aut. Jak wskazuje specjalista z firmy MakTech, „od sprawności części samochodowych zależy w dużej mierze to, jak będzie wyglądała dalsza eksploatacja samochodu i jak często konieczne będą jego wizyty w warsztatach”.

Wyposażenie dodatkowe

Spore znaczenie może mieć dla wartości pojazdu dodatkowe wyposażenie. Identyczne modele, pochodzące z tego samego rocznika, mogą znacząco różnić się wartością, jeżeli posiadają odmienną elektronikę, system sterowania czy fotele. Oczywiście niezwykle istotną kwestią jest to, w jakim stanie są te podzespoły i czy są w pełni sprawne.

Samochody niesprawne

Warto również zastanowić się nad opcją kasacji pojazdu, gdy jego stan techniczny nie rokuje szans na uzyskanie dobrej ceny lub gdy w oczywisty sposób nie można przywrócić mu sprawności. Wiele firm, skupujących samochody, operuje również na tym rynku. Przykładem takiej firmy, jest wspomniany wcześniej MakTech, w którego skład oferty wchodzi złomowanie pojazdów oraz auto kasacja – Przasnysz, jako jedna z propozycji miejscowości, w której swoją działalnośc prowadzi skup aut. Pojazd nabywany przez firmę, nawet jeżeli jest niesprawny, może być bowiem świetnym źródłem części zamiennych.

Inne czynniki

Oczywiście listę czynników, wpływających na cenę samochodu używanego, można ciągnąć w zasadzie w nieskończoność. W większości źródeł można natrafić na dwa powtarzające się elementy takiego zestawienia: historię pojazdu (obejmuje ona liczbę wcześniejszych właścicieli, listę napraw, dokumentację serwisową itp.) oraz popyt rynkowy – niektóre modele cieszą się po prostu większą popularnością niż inne. Bywają też modele, które są trudne do zbycia.

Dodaj komentarz