Borderline – na czym polega zaburzenie osobowości z pogranicza?

Zaburzenia borderline umieszczane są pomiędzy zaburzeniami neurotycznymi, a psychotycznymi. U osób borykających się z tego typu problemem, stan emocjonalny bardzo szybko się zmienia, przechodząc ze skrajności w skrajność. Dominują tutaj jednak odczucia negatywne, które wstępują znacznie częściej, niż pozytywne. Na czym dokładnie polega zaburzenie osobowości z pogranicza?

psycholog, specjalista od borderline w Warszawie Katarzyna Stefaniak

Czym są zaburzenia borderline?

Zaburzenia borderline są stwierdzane, jeśli utrudniają nam one lub też uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Co więcej, zaburzenia takie nie są podatne na zmianę. Wpływają one na jakość naszej pracy oraz nawiązywanie stosunków społecznych. Utrudnione jest również utrzymywanie kontaktów społecznych, gdyż osobie z tego rodzaju zaburzeniami trudno odnaleźć się w grupie. Wybuchy niekontrolowanego gniewu nie są akceptowalne przez otoczenie, a to właśnie one cechują osoby z zaburzeniem borderline. Takie osoby są również podatne na stres, który jest im bardzo ciężko kontrolować. To z kolei rodzi kolejne problemy w relacjach interpersonalnych. Jak widać, zaburzenia borderline oddziałują nie tylko na osobę, która mierzy się z nimi bezpośrednio, ale również i na jej otoczenie. W ten sposób problemy narastają i dotyczą w zasadzie wszystkich, z którymi dana osoba utrzymuje bliższy kontakt, niezależnie od tego, czy to współpracownicy, rodzina, czy też przyjaciele.

Kiedy należy skorzystać z pomocy specjalisty?

Pomoc specjalisty jest niezbędna, gdy zaburzenia borderline utrudniają nam normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Wcześniej jednak warto uświadomić sobie, że skorzystanie z usług psychologa nie jest niczym złym. Wprost przeciwnie, dzięki indywidualnym konsultacjom możemy porozmawiać z osobą, która doskonale nas zrozumie i oceni nasze zachowanie przez pryzmat posiadanej wiedzy i doświadczenia. Odnalezienie takiej osoby w najbliższym środowisku jest bardzo trudne, bowiem niewiele osób zetknęło się z tym właśnie zaburzeniem w praktyce. Co więcej, korzystając z pomocy specjalisty, ułatwiamy codzienne funkcjonowanie nie tylko sobie, ale również i tym, którzy mają z nami kontakt każdego dnia. Wsparcie psychologa to również pomoc dla organizmu zarówno od strony psychicznej, jak i fizycznej, co jest niezwykle istotne w dzisiejszej rzeczywistości. Pomoc specjalisty przy zaburzeniach osobowości z pogranicza jest wręcz nieoceniona. To właśnie dzięki niej osoba borykająca się z tego rodzaju problemami, może wrócić do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie. Warto również uświadomić sobie, że im szybciej poszukamy pomocy, tym szybciej umożliwimy sobie powrót do normalności.

Terapia borderline

Gdzie szukać pomocy?

Zaburzenia typu borderline nie są łatwym doświadczeniem, zwłaszcza że niewiele osób zetknęło się z nimi w codziennym życiu. Warto jednak wiedzieć, że nie jesteśmy sami z tym problemem. Oprócz bliskich i znajomych są jeszcze specjaliści, do których zawsze można zgłosić się z prośbą o pomoc. Dobry psycholog borderline to wyjątkowe wsparcie w najtrudniejszej sytuacji i szansa na powrót do normalności dla osób, zmagających się z takim problemem na co dzień.

Dodaj komentarz