Adwokat a radca prawny — jakie są różnice?

Sporo osób nie dostrzega większych różnic między adwokatem a radcą prawnym, niekiedy wręcz uznając te zawody za tożsame. Choć przedstawiciele obu zawodów prawniczych zajmują się podobną tematyką, zakres ich działań różni się w kilku istotnych aspektach. Sprawdź, na czym dokładnie polegają odmienności. 

Adwokat a radca prawny - różnice

Radca prawny i adwokat — co ich łączy?

Zarówno adwokat, jak i radca prawny to specjaliści świadczący usługi prawne. Każdy z nich musi mieć ukończone studia prawnicze, odbyć aplikację (adwokacką lub radcowską) oraz zdać odpowiedni egzamin zawodowy. Zastanawiasz się, jak wygląda praca radcy prawnego w praktyce? Sprawdź nasz ostatni wpis pod adresem https://presellpage.info.pl/czym-zajmuje-sie-radca-prawny/ i przekonaj się, w czym może Ci pomóc taki specjalista. 

Warto wiedzieć, że obie grupy zawodowe mogą reprezentować klientów przed:

  • sądami,
  • urzędami,
  • firmami (np. zaangażowani przez ich pracownika),
  • instytucjami państwowymi.

Mogą także udzielać porad prawnych, np. pracując we własnej kancelarii. 

Czym różni się praca radcy prawnego i adwokata — najważniejsze kwestie

Oba zawody są do siebie zbliżone pod względem zakresu działania i trybu pracy. Nie można jednak pominąć kilku ważnych różnic. Sprawdź, jakich!

1. Prawo do obrony w sprawach karnych

Tradycyjnie tylko adwokaci mogli być obrońcami w sprawach karnych, ale nie jest to już aktualne. Po zmianie przepisów radcowie prawni również mogą pełnić tę funkcję, o ile nie są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. W praktyce jednak wielu radców prawnych nadal rzadziej angażuje się w sprawy karne niż adwokaci.

2. Forma zatrudnienia

Radca prawny może być zatrudniony na umowę o pracę i świadczyć usługi prawne na rzecz jednej firmy lub instytucji, np. korporacji, urzędu itp. Adwokat natomiast musi prowadzić własną działalność gospodarczą i nie może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

3. Obsługa firm i instytucji

Radcowie prawni często specjalizują się w obsłudze prawnej przedsiębiorstw i instytucji, zajmując się m.in. prawem korporacyjnym, gospodarczym czy podatkowym. Adwokaci częściej prowadzą sprawy indywidualnych klientów, choć nie jest to regułą. Oni także mogą świadczyć usługi dla firm.

Różnice między radcą prawnym a adwokatem

Kiedy zwrócić się do adwokata, a kiedy do radcy prawnego?

Nie ma tutaj odgórnie narzuconej zasady, choć pewne sprawy naturalnie są bliższe adwokatom, a inne radcom prawnym. Przykładowo, jeśli potrzebujesz obrony w sprawie karnej – warto skontaktować się z adwokatem lub radcą prawnym, który nie jest zatrudniony na etacie.

Jeśli natomiast szukasz doradztwa prawnego w sprawach biznesowych, radca prawny może być lepszym wyborem. Podobnie jest w kwestii zatrudnienia prawnika na stałe, np. do swojej firmy. Jedynie radca prawny może podpisać z Tobą umowę o pracę. Z kolei w przypadku sprawy cywilnej, administracyjnej lub rodzinnej zarówno adwokat, jak i radca prawny mogą Ci pomóc.

Wybór odpowiedniego specjalisty powinien zależeć od rodzaju sprawy oraz Twoich indywidualnych potrzeb czy dostępności danego specjalisty w danym momencie.

Dodaj komentarz