Sposób na idealne ściany

Ściany w pomieszczeniu pod farbę, tapetę, malunek możemy przygotować, tynkując je w różny sposób. Rodzaj tynku zależy od sposobu nakładania. Może być narzucony (sposób tradycyjny) lub maszynowy. Dzieli się również ze względu na skład zaprawy na m.in. wapienny, gipsowy i cementowo-wapienny.

Czym są tynki maszynowe?

Tynki maszynowe powstające w wyniku zmieszania gotowej, suchej mieszanki tynkarskiej z wodą w agregacie tynkarskim i nakładane są za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych. W ten sposób najczęściej wykańcza się ściany i sufity. Taka metoda tynkarska oszczędza miejsce, ponieważ nie wymaga wydzielenia stanowiska dla betoniarki, specjalnego miejsca składowania dla piasku i przygotowania wapna. Jest też o wiele efektywniejsza, bo nawet do 3-4 razy szybsze od tynkowania tradycyjnego z użyciem betoniarki.

tynki maszynowe

Tynkowanie maszynowe gipsowe

Tynki maszynowe gipsowe wykonuje się jednowarstwowo, ponieważ są gładsze od cementowo-wapiennych. Dodatkowo, prawidłowo ułożone tynki maszynowe, nie wymagają nakładania gładzi. Ich wykonanie, od ułożenia do zatarcia, to czas około 3-4 godzin. Potrzeba też około tygodnia na wyschnięcie i utwardzenie. Tynki gipsowe maszynowe nakłada się bez obrzutki. Następnie wyrównuje się je łatą H, uzupełnia braki, później ponownie wyrównuje. Taką gotową powierzchnię należy wyrównać łatą trapezową. Przy tynkowaniu gipsowym wykonuje się wstępne gładzenie nazywane piórowanie. Kładąc tynki gipsowe wprowadza się do pomieszczeń mniej wilgoci, dzięki temu szybciej można wykonywać dalsze prace remontowe.

Zalety i wady tynków maszynowych

Tynki metodą maszynową powstają w agregacie tynkarskim i mają takie same właściwości na wszystkich powierzchniach biorąc pod uwagę jednorodność mieszanki, którą wykorzystuje się do ich przygotowania. Natomiast tynki z betoniarki mogą być inne w każdej przygotowanej partii. Tynki maszynowe są też dużo szybciej wykonywane od tradycyjnych narzutowych. Tynki gipsowe są uważane są za bardzo zdrowe i dobrze regulujące poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Tworzą przyjazny dla człowieka mikroklimat. Można je stosować również w pomieszczeniach uważanych za wilgotne, takie jak kuchnie, łazienki i garaże.

tynki metodą maszynową

Mają też niestety wady, są mniej wytrzymałe pod względem mechanicznym od tynków cementowo-wapiennych. Można je łatwo uszkodzić, np. przy przesuwaniu albo wnoszeniu mebli. Uszkodzenia te oczywiście można jednak szybko naprawić za pomocą gotowych i niedrogich do użycia gipsowych gładzi szpachlowych. Należy pamiętać również, że gips powoduje korozję stali, dlatego też do wzmocnienia krawędzi otworów w ścianach stosuje się kształtowniki aluminiowe lub stalowe, które powinny być zabezpieczone antykorozyjnie. Do wieszania obrazów i różnych przedmiotów na ścianach otynkowanych gipsem zawsze używaj gwoździ miedzianych lub mosiężnych. Tego problemu nie ma w przypadku stosowania wkrętów z plastikowymi kołkami.

Cena tynków maszynowych

W przypadku tynków maszynowych zapłacimy więcej za materiały, ale zaoszczędzimy na zatrudnieniu ekipy i jej krótszym czasie pracy. A więc ceny wykonania tynków tradycyjnych i maszynowych są porównywalne.

Dodaj komentarz